Tečkované jezero nabízí jedinečnou a velmi zajímavou podívanou

0
jezero Spotted Lake
AndrewEnns / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kde se nachází jedno z nejpodivnějších jezer? Čím je tak odlišné? Proč ho navštívit? K jakému účelu jezero sloužilo? Jezero Spotted, které nemá ve světě obdobu.

Za neuvěřitelnou podívanou vyrazte do Kanady

Abyste mohli vidět jediné jezero na světě, které je skvrnité, puntíkaté, prostě tečkované a ještě k tomu mění barvy, je třeba se vypravit do Kanady. Jezero Spotted neboli Tečkované jezero se nachází severo-západně od města Osoyoos ve východním údolí Similkameen Valley v Britské Kolumbii, nedaleko proslulé turistické stezky vedoucí do Okanagan Valley.

Právě prvním národům v Okanagan Valley známé jako Kliluk. Kanaďané mu říkají Spotted jezero, což je patrné už jen z pouhého pohledu. Pro někoho je tečkované, pro jiné skvrnité, puntíkaté. Zkrátka hladina jezera vypadá, jako kdyby byla zasypána barevnými konfetami.

Spotted Lake
AndrewEnns / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jezero Spotted patří mezi unikát, který ještě řada cestovatelů neobjevila. Tento přírodní unikát je dílem samotné přírody, byť se to může zdát jako nejméně uvěřitelné. Jezero obsahuje hustá ložiska síranu horečnatého, síranu sodného, vápníku, stříbra, titanu a dalších minerálů. A právě při odpaření vody se na něm vytvoří krátery, na které se každý, kdo sem zavítá, zkrátka nemůže vynadívat.

Za první světové války se z minerálů těžených v jezeře vyráběly světlice. Okolní pozemky patřily po generace rodině Earnesta Smithe, který v roce 1979 chtěl zde z jezera těžit léčivé bahno a následně ho prodávat do lázní a kosmetického průmyslu. To však vlivem neutuchajícího odporu ze strany Indiánů nebylo realizováno. Dokonce došlo až k samotnému přesvědčení Smithe, aby jezero vrátil zpět Indiánům. Indiáni si v jezeru léčili opravdu vše, od výronu kotníku až po akné. A právě Indiáni jezírko nazývali původně Kliluk a využívali ho k léčebným účelům.

Když kouzlí příroda s počasím

V této oblasti se mění poměrně výrazně teploty v průběhu celého roku. V létě se odpaří většina vody a tímto se odhalí barevná ložiska minerálů. Během samotného odpařování se vytvářejí skvrny, které se barví podle složení minerálů. K tomu síran horečnatý v letním období více krystalizuje a další minerály tvrdnou. Na jezeře se tvoří bazénky, mezi kterými by se dalo celkem bez problému procházet. To je ovšem vyloučené, neboť je to přísně zakázáno.

Jezero je totiž chráněné a přístup přímo k jeho břehům není umožněn. Návštěvník se musí smířit s vyhlídkovým ochozem. Ale věřte, že za tu podívanou a osobní návštěvu tohoto impozantního přírodního úkazu to stojí. Ti, kdo navštívili jezero osobně, potvrdí, že se jedná o nezapomenutelný zážitek.

Jezero Spotted je dokonce podle některých zdrojů nejbohatší vodní plochou na minerály na celém světě. Sodík, hořčík a další minerály mění v průběhu celého roku svou koncentraci a podle toho se pak mění i samotná barva jezera.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here