Pokud se chcete na vlastní oči podívat, jak vypadá jedno z nejtajemnějších jezer, stačí se vydat do Skotska, které si vás podmaní svou krásnou přírodou a při návštěvě není možné opomenout právě jezero Loch Ness. Přemýšlíte, co vám jen ten název říká?
Druhé největší jezero Skotska hraje prim
Skotsko je proslulé a známé řadou jezer, kdy názvy začínají slovem „loch“. Ve staré gaelštině toto slovo znamená zkrátka jezero. Délka 34 km, hloubka 230 m a rozloha 56,6 km² z Loch Ness činí druhé největší jezero ve Skotsku, které je proslulé řadou pověstí a známé díky nepolapitelnému tvorovi Nessie, o čemž snad každý slyšel. Přestože šíře jezera je jen 1,5 km, není možné jej přeplavat, neboť bez neoprenu v tak studené vodě lidský organismus nemá šanci vydržet tak dlouho a spodní proudy jsou tu velmi zrádné.
Jezero Loch Ness leží v údolí Great Glen. Největším přítokem do jezera je řeka Oich přitékající z jezera Loch Oich. Z jezera odtéká řeka Ness, která zhruba po 5 km ústí u města Inverness do zálivu Moray Firth. Ano, zdá se vše normální, ale přesto jezero Loch Ness má pověst coby jedno z nejtajemnějších jezer na světě. Proč tomu tak je? Čím si vysloužilo tuto pověst a co tak záhadného se zde skrývá?
Záhadná a klamná jezerní voda
I když okolí jezera vypadá mnohem otevřenější, přesto však je Loch Ness tajemnější než všechna ostatní. Může za to tmavá neboli „mrtvá“ voda, která se zde nachází. Jde o to, že jezero má tektonicko-ledovcový původ, tudíž je příliš hluboké, což má za následek, že se voda v jezeře špatně prohřívá. Jezero tak ani není vhodným prostředím pro většinu zástupců z říše flory i fauny.
Legenda vyprávějící o střetnutí s Lochnesskou příšerou
Lochneská příšera, zkráceně Lochnesska či také Nessie se dle legend a svědectví zjevuje v jezeře již od roku 565, kdy je zmiňována v tajemném příběhu. Svatý Kolumban, mnich a misionář na základě legendy údajně odrazil útok příšery, když se snažil zachránit jinou osobu před tímto zvláštním tvorem. Od té doby je tak možné shledat ústní i písemné záznamy o této příšeře vyskytující se v jezeře.
Důkazy nebo mýty o spatření Nessie
Prvním reálným důkazem je považován ten z roku 1994, kdy se jednalo o fotografii doktora Roberta Wilsona, který uvedl, že brzy ráno v roce 1934 zastavil se svým autem poblíž jezera a vyfotil příšeru, jak se vynořuje z vody. Fotografie byla uznána kryptozoology jako nezvratný důkaz o tom, co v jezeře žije. Bylo tomu tak po více jak 60 let, pak totiž byla fotografie prohlášena za padělek.
Nicméně nešlo o jediný důkaz. Dalším stvrzením o žijící příšeře v jezeře byl 4 minuty trvající dokument leteckého inženýra, který v 60. letech natočil neznámý hrbatý objekt na jezeře. Film byl několikrát podrobně prozkoumán, podroben mnoha analýzám a shledán coby nejlepší důkaz o existenci neznámého tvora. Ve filmu je možné vidět živý objekt, který plave směrem ke druhému břehu a vytváří za sebou brázdy ve tvaru písmene V.
Kdo či co je Nessie ve skutečnosti
Na základě provedené analýzy ze strany vědců je Lochnesska neboli Nessie ve skutečnosti zřejmě úhoř. Tento poznatek uvedli konkrétně novozélandští vědci, kteří se snažili vytvořit seznam všech jezerních živočichů za pomoci vzorků DNA nalezených ve vodě. Analýza neprokazuje, že by se v jezeře nacházeli prehistoričtí jeseteři či mořští plazi.
Dle shromážděných údajů vyplývá, že v jezerních vodách je velké množství DNA úhoře. Otázkou nadále zůstává, jak velcí jsou tito úhoři, což se zatím nepodařilo určit. Další variantou je, že by Lochnesskou mohl být sumec nebo zatoulaný žralok malohlavý. Nutno zmínit, že záměrem vědců nebylo zjistit, zda tam skutečně příšera žije či nikoliv, ale cílem bylo zmapovat živočichy a rostliny v jezeře.
Nezbývá, než navštívit Skotsko a vydat se k jezeru a kdo ví, možná nakonec Nessie uvidíte.