Navštivte jeden z největších národních parků u nás

0
sumava
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Který park je vůbec největším v České republice? Čím vyniká a co vše zde můžete vidět? Kam se vypravit za krásou přírody, kterou nabízí tento národní park? Národní park Šumava je největším parkem u nás, ale také největším svého druhu ve střední Evropě, kdy spolu s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava a Národním prakem Bavorský les v Německu pokrývají převážnou část plochy šumavského masivu, který bývá pro své zalesnění nazýván coby Zelená střecha Evropy.

Jelikož dnes se neustále staví a zelených ploch rapidně ubývá, je výlet do přírody perfektní volbou pro odpočinek, načerpání energie, užití si lepšího vzduchu a především přírody. Národní park Šumava je vhodný k návštěvě jednotlivců, ale také rodin s dětmi či seniory. Park je jedinečný zejména svými rašeliništi, jezery a právě souvislým zalesněním.

Členění parku a jeho rozlišení

Území parku je členěno do tří zón a dále do několika klidových částí. První zóna se vyznačuje tím, že zde je zcela minimální zásah člověka. Ve druhé zóně jsou člověkem ovlivněné ekosystémy a zčásti využíváno pro hospodářskou činnost. Třetí zónu najdete na okrajích parku, ta je určena k bydlení, stejně tak k hospodářské a další činnosti, jako je turistika a rekreace, zemědělství apod. Nadmořská výška parku se uvádí od 600 metrů do 1378 metrů. Nejvyšším bodem šumavského masivu je Velký javor ležící na německé straně.

Národní park Šumava je od roku 1990 součástí biosférické rezervace vyhlášené UNESCO. Jinak Národní park Šumava vznikl v roce 1991 a to z části území původní Chráněné krajinné oblasti Šumava. Posláním největšího parku u nás je uchovat a dostatečně chránit lidskou činností nepoznamenané či jen minimálně dotčené přírodní území, zajistit nadále jeho nerušený vývoj.

Borova Lada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                    Chalupská slať

Krása zdejší flory a unikátní rozmanitost fauny

Z větší části je park pokryt lesními porosty, tak jsou zde i částečně bezlesé ploché oblasti. Území parku se vyjímá značným množstvím a rozmanitostí flory i fauny. Unikátní výskyt horských rostlin alpského druhu. Mezi vzácný porost patří různé druhy rašeliníků, ploník obecný, borůvka černá, dřípatka horská.

Typické pro zdejší park je výskyt chráněných živočichů, jako je například severská myšivka horská, ale také další vzácné druhy zde žijí, patří mezi ně rak říční, perlorodka říční, tetřev hlušec, jeřábek lesní a výjimečně můžete zde vidět i orla mořského.

Lákavé a poutavé naučné i poznávací stezky

Oblast pyšnící se řadou naučných a poznávacích stezek, jako je například zážitková stezka „Duch pralesa“, Medvědí či Vintířova stezka a řada dalších.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here