Pokud chcete načerpat energii a navštívit jedno ze zajímavých magických míst mající pozitivní vliv, naplánujte si výlet do Moravského krasu do jeskyně Pekárna. Pod jakým názvem je možné jeskyni také znát? Co si vzít s sebou na návštěvu tohoto magického místa?
Kudy k jeskyni Pekárna?
Začněme nejdříve cestou, kam se vypravit. Výhodou je, že není třeba cestovat nikterak daleko. Krásné a tajuplné místo s pozitivní energií se nachází v naší malebné zemi. A tak je možné si návštěvu jeskyně naplánovat v rámci jednodenního rodinného výletu apod.
Jeskyně Pekárna, která byla dříve označována coby Kostelík či Díravica, se nachází na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka. Jedná se o jižní část Moravského krasu blízko obce Morká-Horákov. Vchod jeskyně připomíná ústí velké pece na chleba. A právě podle netradičního tvaru se jeskyni ve vápencové skále začalo říkat Pekárna. Tento název jeskyně nese od konce 19. století. První zmínky o jeskyni pocházejí od syna líšeňského rolníka Martina Kříže.
Co s sebou do jeskyně?
V jeskyni Pekárna, která má svůj současný název podle tvaru, který připomíná, tj. pec na chleba, zde ovšem nečekejte teplo jako v pekárně. A to ani v těch největších vedrech. Aby vás chlad nezaskočil, tak jako řadu návštěvníků před vámi, je třeba s tím počítat a podle toho se obléct. Dále je zapotřebí počítat i s tím, že ze stropu kape voda, tudíž jílovitá podlaha je vlhká a kluzká. Vybavte se kvalitní a pohodlnou obuví.
Jeskyně je nejen krásná, ale také prostorná. Díky tomu orientace i samotný pohyb v jeskyni je vcelku bez problému. Není třeba se obávat úzkých chodeb a temných zákoutí. I přes svou hloubku a velké rozměry má vzadu několik puklin, kterými sice proniká denní světlo, ale i tak je dobré se vybavit baterkou. V zadní části jeskyně Pekárna se totiž nachází nástěnná kresba, na kterou si můžete posvítit, abyste si ji mohli prohlédnout detailně. Tato kresba vznikla zhruba v 70. či 80. letech minulého století a neodmyslitelně k jeskyni náleží. Jedná se o kresbu býka vytvořenou podle vzoru pravěkých malůvek v jiných evropských jeskyních.
Místo proslulé nálezy nejen pravěkých nástrojů a rytin
Jeskyně dříve sloužila jako úkryt a obydlí pravěkých lidí. Jedná se zároveň o jednu z nejvýznačnějších lokalit ze sklonku doby kamenné. A právě pravěcí lidé tu zanechali mnoho vzácných rytin na kostech či parozích.
Archeologové objevili v jeskyni v několika vrstvách hlíny v usazeninách na dně jeskyně před 10 000 předmětů, které pocházejí z různého období osídlení Pekárny. Byly nalezené kamenné i kostěné nástroje, harpuny, oštěpy ze sobích a jeleních parohů. Za vůbec nejvzácnější jsou považovány rytiny na dvou žebrech koní, kdy jedna představuje tři bizony, z toho dva z nich spolu zápasí. Druhá rytina znázorňuje čtyři koně.
Kulturní památka České republiky
Jeskyně Pekárna nacházející se v nadmořské výšce 330 m je chráněnou kulturní památkou České republiky, aktuálně se jedná o národní přírodní památku. Tímto patří mezi nejstarší chráněné území, neboť vyhlášena byla už v roce 1933. Jeskyně má až 6 m vysoký portál a zároveň 23 m široký, otevírá se do údolí Říčky. Výměra jeskyně činí 14 ha.
Konec jeskyně je tvořen balvanovým závalem pod komínem. Převládá teorie o tom, že chodba míří za závalem dále na Hostěnice. Nicméně pokusy o průnik závalem za pomoci dvou štol provedené v letech 1947, 1952 a 1959 nevedly k žádnému úspěchu.
Pekárna je velká tunelovitá jeskyně, kterou zkoumala řada věhlasných archeologů, jako například Martin Kříž, Karel Absolon, Bohuslav Klíma a další. Na základě výzkumů bylo prokázáno osídlení Pekárny od období paleolitu přes neolit, dobu bronzovou až po dobu halštatskou.
Jeskyně je významná i tím, že mimo zimní období je zde výskyt netopýrů.