Janské Lázně nabízí vyžití pro malé i velké návštěvníky

0
janske lazne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Lázeňské město, které překvapí nejen krásnou krajinou, architektonicky zajímavými místy, ale také atrakcemi pro děti. Janské Lázně jsou v každém ročním období vhodným místem k návštěvě. V zimě si zde přijdou na své příznivci lyžování a vyznavači zimních sportů.

Janské Lázně se nachází na úpatí Černé hory v Krkonošském národním parku, okres Trutnov. Město vyniká ojedinělou atmosférou tvořenou lázeňským městem a koloritem horského střediska. V České republice jde tak o unikátní kombinaci, kdy lázně a sportovní středisko nabízí velmi rozsáhlé spektrum možností pro návštěvníky.

Na skok do historie

V roce 1006 zde Jan z Chockova – zbrojnoš rytíře Albrechta z Trautenberku objevil teplý pramen. První jeho použití se datuje ve 14. století. V roce 1485 došlo u pramene k postavení budovy sloužící k ubytování. Skutečná lázeňská budova tu stála v roce 1675. Význačný rozvoj lázní byl zaznamenám v 19. století a na začátku 20. století. Po skončení války město získalo ohlas v rámci úspěšné léčby pacientů po dětské obrně.

Janské Lázně dnes

kostel
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Kostel sv. Jana Křtitele

Dodnes se lázeňské město specializuje především na léčbu pohybového ústrojí. V lázeňském komplexu se nachází více jak třicet léčebných pramenů a mnoho lázeňských objektů. Město, které se pyšní řadou lázeňských domů. Přírodním léčivým zdrojem je zde termální minerální voda hydrouhličitanu-vápenato-sodného druhu, jenž vyvěrá v lázeňském areálu coby Janův a Černý pramen. Slouží jako zásobárna veškerých vodoléčebných procedur.

Janské Lázně, to nejsou jen léčebné procedury, ale také vhodné místo pro užití si wellness pobytu, procházku historickým jádrem města, kde je možné spatřit interesantní objekty, jako je secesní kolonáda z roku 1893, kostel sv. Jana Křtitele z roku 1885, rozhledna na Černé hoře s lanovou dráhou, v zimní sezóně je lyžaři vyhledávaný skiareál Černá hora, jenž je součástí největšího českého resortu a nabízí terény jak pro zdárné lyžaře, tak ale také pro začátečníky a rodiny s dětmi, včetně cvičných luk. Místo nejen pro lyžaře, ale i sáňkaře.

Toulky krásnou krajinou prostřednictvím různých cest

Za pozornost stojí Luisina cesta Těsným (Klausovým) dolem, kterou můžete absolvovat i s dětmi. Trasa je dlouhá 5 km. Pojmenování nese po hraběnce Aloisii Czernin-Morzinové, která se zapříčinila o rozkvět vrchlabského a maršovského panství v 19. století. Trasa začíná z náměstí od secesní kolonády, kdy půjdete okolo lázeňského domu Janský Dvůr směrem nahoru k hotelu Lesní dům. Poté budete pokračovat po asfaltové cestě k mostu přes Černohorský potok. Luisina cesta odbočuje za mostem vlevo.

Stezkami korunami stromů Krkonoše

Janské Lázně se mohou pochlubit svou vlastní a bezbariérovou stezkou, která byla otevřena teprve v roce 2017 a náleží rovnou mezi nejdelší v Evropě. Dokonce vede i do podzemí do naučného centra s kořenovým systémem stromů. Trasa je rozhodně jedinečným zážitkem, čekají tu na vás i mnohá překvapení, poučení apod. Cesta je dlouhá více jak 1500 metrů. Při výhledu ze 45 metrů vysoké věže budete uchváceni, neboť jako na dlani budete mít okolní krásu, a to včetně lesních mohykánů, některé jsou starší více jak 150 let. Na vrcholku vyhlídkové věže je možné vyzkoušet ptačí hodiny, které jsou raritou v celé ČR.

Akce pro malé návštěvníky

Interesantní je cesta s názvem „Poklad zbrojnoše Jana“, kdy se tak vypravíte po stopách zbrojnoše Jana z Chockova. Ano, on objevil onen teplý pramen ve městě, který doposud léčí. A právě za objevení dalšího pramene dostal Jan odměnu. Tu však ukryl a vy tak po cestě, kterou můžete pohodlně absolvovat i s dětským kočárkem, budete plnit úkoly, zjišťovat informace, které vás povedou k hledání části pokladu zbrojnoše Jana.

Další zajímavou atrakcí pro rodiny s dětmi ve věku cca 5 až 12 let je poznávací hra po okolí Janských Lázní. Jde o okruh dlouhý 6 až 8 km. Není však bezpodmínečně nutné ho celý obejít. Potřebujete k tomu prázdný měšec s pravidly, který zakoupíte v informačním centru K+K v Jánských Lázních.

Lanový a baby park

Park s největším počtem překážek v České republice. K dispozici je 40 překážek, je určen pro osoby nad 140 cm. Překážky jsou ve výšce od 4 do 12 m. Na výběr je velký cca 2 hodiny či jeden malý okruh, záležitost cca 1 hodiny.

Lanový baby park pro děti od 100 do 140 cm výšky. Děti jsou jištěny bezpečným samojistícím zařízením.

Význačná expozice o historii lázeňství

Stálá expozice, která byla otevřena pro veřejnost teprve v roce 2018, se nachází v historické budově Sokolovna z roku 1872, dříve známá coby Lázeňská dvorana. Expozice přináší mnoho poutavých informací z historie i ze současnosti, nechybí dobové artefakty. Na památku si zde můžete udělat foto v dobovém foto koutku. Záměrem této výstavy je posilnit povědomí o lázeňství na česko-polské hranici a tím i zároveň umocnit atraktivitu turistického ruchu v pohraničí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here