Itálie: Alberobello-městečko jak z pohádky

0
albelobero
Zdroj foto: pixabay

Alberobello je městečko, kde si možná budete připadat jako v pohádce. Bílé domečky s kruhovou, kamennou střechou jsou velkým turistickým lákadlem. Městečko se nachází na jihu Itálie, domečky jsou zde vystavěny ve stylu trulli. Obdivovat zde můžete přibližně 1500 staveb, které jsou zapsány do světového dědictví UNESCO.

Pohádkové domečky na jihu Itálie

Apeninský poloostrov, slunečný jih Itálie, ukrývá architektonický klenot. Malebné Alberobello nabízí turisticky atraktivní pohádkové městečko. A možná si budete jak v pohádkovém příběhu připadat, mezi bílými domečky s kruhovou kamennou střechou, stavěném ve stylu „trulli“. Těchto domečků tam najdete okolo 1500, klid ovšem nečekejte, úzké uličky jsou plné zvědavých turistů. I trocha nepohodlí stojí za to, do Alberobella zavítat.

Mnoho domečků se přeměnilo v obchůdky, kde své zboží nabízí místní prodejci. Nebojte se vstoupit, mnoho z nich skrývá terasy, z nichž je nádherný výhled.

Většina trulli se nachází ve čtvrti Rione Monti, kde byly upraveny pro potřeby turistického ruchu. Vidět je tu můžete jako obchody se suvenýry, restaurace a ubytovací zařízení pro turisty. Po příjezdu do města vás k trulli domečkům navedou cedule, ale stejným směrem míří mnoho turistů, takže je nemůžete minout.

Alberobello
Zdroj foto: Yvon Fruneau / CC BY-SA 3.0-IGO (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0-igo)

Něco málo z historie

Původ domečků sahá do 16. století, do jeho druhé poloviny. V této době započala kolonizace zdejšího území. Osadníkům, kteří sem přišli, bylo nařízeno, aby domy stavěli z kamene, bez malty. Technika je jednoduchá, pečlivě opracované kameny se na sebe s přesností skládaly. Domečky jsou nalíčené bílým vápnem a kuželovitá střecha má šedivou barvu.

Objekty se takto jednoduchým způsobem nestavěly z pohodlnosti, ale mělo to svůj praktický důvod. V případě inspekce se daly snadno rozebrat a nepodléhaly tak dani.

Většinou byly tvořeny z jedné místnosti a silné stěny. V létě tu nebylo horko a v zimě zase byli obyvatelé chráněny před chladem. Navíc takto sestavené stavby byly levné. V roce 1797 byl vydán dekret, kterým se stala vesnička svobodnou.

V některým trulli se dodnes bydlí

Čtvrť Rione Monti je převážně určena pro turisty, většina domečků je tu namačkána na sebe a uličky jsou sice úzké, ale malebné. Mnoho staveb, kterých je tu asi tisíc, je přeměněna v obchůdky se suvenýry, restaurace či malé hotýlky. Najdeme tu i kostel sv. Antonína, který je postaven ve stejném trulli stylu. Nachází se tu také jediný trulli, který je dvoupatrový, ostatní jsou přízemní. Nebojte se vstoupit dovnitř, příjemně se uvnitř ochladíte.

Ve čtvrti Riona Aia Piccola lidé dodnes ve stavbách bydlí a je tu také o poznání klidněji od turistického ruchu. Žije tu přibližně 1500 obyvatel, v asi 500 domečcích.

Pokud se budete pohybovat v blízkosti městečka, opravdu stojí za to si udělat zajížďku a tento unikát, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, navštívit. Navíc je to kraj oplývající vínem a olivami, místní tu prodávají mnoho specialit.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here