Istanbul v Turecku překvapí nevšedním prolínáním minulosti a současnosti

0

istanbul turecko

Město minulosti, současnosti a budoucnosti, město spojující Asii a Evropu, město spojující různé kultury a lidi – tak to je Istanbul. Město je typické pro svou mystiku východu a modernost Západu, neustálé cestování mezi minulostí a budoucností, rovnováha mezi tradicemi a současností. Pojďme si jej přiblížit.

Muzeum „Hagia Sofia“

Hagia Sofia neboli Chrám Boží moudrosti je považována za jednu z nejkrásnějších budov na světě. Kdysi to byl kostel a mešita, nyní je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Jeho historie je dlouhá, 916 let budova působila jako kostel a po dobytí sultánem Mehmedem byl kostel přestavěn na mešitu fungující celých 482 let. V roce 1935 byla přestavěna na muzeum a návštěvníci mohou denně navštěvovat mozaiky, kaligrafii, typické turecké dlaždice a císařskou bránu.

Nákupy ve velkém

Nakupujete rádi? Tak to se budete cítit jako ryba ve vodě, protože v Istanbulu najdete velký bazar, kde se nachází víc jak 5000 obchodů na 60 ulicích. Svou funkci si zachovává již od 15. století.

Věž Galata

Věž Galata nabízí krásný výhled na město. Nachází se severně od Zlatého rohu ve čtvrti Galata. Má 9 pater a najdete tu jak restaurace, tak noční klub. Pod věží se rozprostírá náměstí, kde si můžete vychutnat tureckou kávu a turecké lahůdky.

Symbol „Modrá mešita“

Mešita sultána Ahmeda je nejznámější symbol Istanbulu, je zároveň i největší mešitou ve městě, jako jediná má 6 minaretů. Je známá i pod jménem „Modrá mešita“ díky modrým dlaždicím, které obklopují stěny interiéru. Stále jako mešita funguje, pro návštěvníky je otevřena, ale ti se musí řídit určitými pravidly – dlouhé kalhoty, ženy musí mít zahalenou hlavu i ramena.

Během prohlídky města si udělejte i čas na výbornou a silnou tureckou kávu nebo můžete ochutnat i místní speciality. Co se týká ubytování, Istanbul se pyšní svými luxusními hotely.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here