Hrad Rychmburk je menší hrad nacházející se u obce Předhradí v Pardubickém kraji. Byl postaven ve 13. století v gotickém slohu, poté několikrát přestavěn renesančně i barokně. Vnitřní prostory jsou od letošního roku veřejnosti přístupné.
Trocha historie
Od začátku hradu až do 20. století se jako majitelé hradu vystřídali mnozí šlechtici, občas připadl i jako odúmrť samotnému panovníkovi. Nemá smysl zde všechny jmenovat, ale z těch nejznámějších to byli například Vartenberkové, Smil Flaška z Pardubic, Valdštejnové nebo Berkové z Dubé. Zajímavé je jistě také to, že hrad dvakrát obléhali husité – v roce 1421 a pak 1425, ale nikdy jej nedobyli. Avšak při druhém obléhání se posádka vzdala sama za volný průchod a až do roku 1436 byl hrad v držení právě husitů.
A ono strašlivé tajemství?
Pověst uvádí, že se k této strašné události došlo za pánů Berků z Dubé. Ti však vládli na hradě až v 17. století, kdy podobné praktiky byly již dávno zapomenuty. Spíše k tomu muselo dojít někdy kolem 13.–14. století – tedy za hlubokého středověku. Ostatně posuďte sami.
Majitel panství a hradu byl pán velmi přísný. Měl jedinou dceru Markétu a rozhodl se ji provdat za někoho bohatého a urozeného. Nic nedbal na to, že Markéta miluje panoše Hynka. Když se o Markétu ucházel bohatý rytíř Ctibor z Lipnice, okamžitě mu přislíbil její ruku. Markéta však otce prosila, aby ji raději dal do kláštera. On jí vyhověl, a tak dívka vstoupila do kláštera v Sezemicích. Hynka už také na tomto světě nic netěšilo, vstoupil tedy do mužského kláštera v Opatovicích. Co se však nestalo? Když v Sezemickém klášteře zemřel zpovědník, povolali z Opatovic nového a volba padla právě na Hynka. Setkání Markéty a Hynka bylo osudové, protože přes všechny řádové sliby jejich láska neuhasla. Otec Markéty pak dal Markétu zazdít do věže hradu Rychmburk, kde zaživa zemřela. Hynek nato spáchal sebevraždu skokem z okna cely, ve které byl za svůj prohřešek vězněn.