Tajemná hora Krudum ve Slavkovském lese je opředena legendami

0
Krudum Slavkovsky les
Lubor Ferenc / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Hora Krudum, nacházející se ve Slavkovském lese, nese název, který ji dali už dávní obyvatelé. Hora tvoří dominantu celé krajiny. Váže se k ní mnoho pověstí a legend. Podle jedné z nich se zde měl nacházet kostel sv. Mikuláše, což nakonec potvrdil i archeologický průzkum.

Vrchol Krudum se nachází ve Slavkovském lese, mezi Horním Slavkovem a Sokolovem. Samotný název hory má pravděpodobně keltský původ, Keltové se v tomto kraji kdysi usadili. Už od pradávna se zde těžily nerosty-měď, železo, zlato či například ametysty.

Historie rozhledny na Krudumu

Na hoře Krudum také najdeme rozhlednu, kamenná Kempfova rozhledna byla otevřena v roce 1932 a stala se tak velmi oblíbeným turistickým cílem. Její sláva však upadala na konci II. světové války, po odsunu původního obyvatelstva. Rozhledna pustla a rozpadala se. Nakonec byla zbourána, dnes ji připomíná jen hromada kamení.

Díky spolku obyvatel však byla v roce 2008 nedaleko postavena nová ocelová rozhledna, která nabízí překrásný výhled do širokého okolí.

Rozhledna Krudum
 Lubor Ferenc / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)                                    Rozhledna Krudum

Tajemný kostel svatého Mikuláše

Podle legendy stával dříve na úpatí hory, poblíž zaniklých vesnic, krásný a zdobený kostel svatého Mikuláše. Kdy byl kostel založen se dodnes neví, ale písemná zmínka o něm je z roku 1253. Od poloviny 15. století je uváděn již jako pustý. Odborníci se dlouho přeli, na jakém místě kostel stával a jestli ve skutečnosti existoval. Archeologům se podařilo místo najít a skutečně odkryli zachovalé obvodové zdi. Podle nálezů byl postaven v období rané gotiky. Nabízí se otázka, proč byl kostel postaven uprostřed lesů. Odborníci se domnívají, že v okolí mohla stát dávno zaniklá vesnice.

kostel svateho mikulase
Lubor Ferenc / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)            Kostel svatého Mikuláše

Ke kostelu svatého Mikuláše se váže několik pověstí. Říká se, že kdo pohlédl do křtitelnice v den slunovratu, v ranních hodinách, tak na hladině uviděl budoucnost.

Další legenda praví, že v místě kostela má být velký poklad. Mnoho hledačů se snažilo ho najít, ale žádný neuspěl.

Podle další legendy se zde jednou za rok schází duše zemřelých horníků na mši a kostel má opět svou úchvatnou podobu. Kdo by se však odvážil přijít přímo do kostela, odešel by s dušemi mrtvých.

K hoře Krudum se váže mnoho dalších pověstí. Je zajímavá svou bohatou historií a zcela určitě je pozoruhodným místem pro výlet.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here