Navštivte zříceninu hradu Krakovce a poznejte kus naší historie

0
hrad krakovec
Zdroj foto: Huhulenik / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Hrad Krakovec se do naší historie vepsal hned několikrát. Poprvé jako (podle pověsti) sídlo knížete Kroka a jeho dcer Libuše, Kazi a Tety, podruhé jako místo, kde se ukrýval pronásledovaný Jan Hus. Co dnes můžete na tomto místě vidět?

Kde Krakovec leží

Hrad Krakovec leží u města Rakovník v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a sám je chráněn jako kulturní památka.

krakovec
Zdroj foto. ŠJů, Wikimedia Commons / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Hrad, či zámek

U většiny ostatních staveb jsme si jistí, zda se jednalo o hrad, či zámek. Krakovec je však stavbou přechodového typu. Byl totiž postaven na přelomu gotiky a renesance, proto částečně zůstaly zachovány obranné funkce hradu, ale více byly upřednostněny komfortní znaky zámku. Například do přízemí se vcházelo přímo z nádvoří, aniž by zde měl protivník nějakou překážku (val, další bránu). Příkop však u hradu byl a přes něj i padací most.

Jedno neštěstí za druhým

Hrad sice odolal za husitských válek (nejspíš i díky tomu, že ani nebyl dobýván), ale zato byl poškozen za třicetileté války, kdy byly poškozeny i nové renesanční štíty, které hrady dopřáli jeho noví majitelé Lobkovicové. Poté se však ještě dočkal obnovy. Získal například červenou keramickou střešní krytinu (tašky), podle níž byl na čas nazýván i Červený zámek. Ovšem v roce 1783 přišla definitivní rána, a to úder blesku, který hrad zapálil, a hrad shořel až na obvodové zdivo.

Co dnes můžete vidět z hradu

Dnes můžete na místě vidět arkýřovou kapli a torzo arkýře, ze severní strany zbytky věže a dřevěný most přes příkop. Samozřejmě, že tento most není původní. Ten shořel za požáru, ale byl vystavěn nově v letech 2000–2005, a to jako experiment, který měl dokázat, že se taková stavba dá postavit i bez těžké techniky (tj. jako ve středověku).

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here