Hrad Bradlec psal jen krátkou historii, jeho romantické zříceniny se však dochovali dodnes

0
zrícenina hrad bradlec
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Hrad Bradlec: Zříceninu hradu Bradlec najdeme nedaleko obce Bradlecká Lhota. Hrad byl obýván významnými rody, ale i loupeživí rytíři, jeho historie je opravdu bohatá. Okolí hradu bylo vyhlášeno přírodní rezervací pro jeho jedinečný ekosystém.

hrad
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Něco málo z historie

Hrad Bradlec byl vystavěn na severu Jičínské pahorkatiny. Nad obcí Bradlecká Lhota se vypíná zalesněný vrch, kde stojí zbytky hradu. Místo bylo velmi příhodné, vrchol kopce tvoří dva čedičové sloupy spojené na jižní straně úzkým obloukovým hřebenem.

Na hradě se střídalo mnoho majitelů. Bradlec založil před rokem 1322 mocný rod Markvarticů. Roku 1325 byl v držení Markvarta z Jíkve, v dalších letech velmi často měnil majitele, zmínka je například o Půtovi z Turgova. Údajně byl majitelem i Karel IV., který jej vydobyl na loupeživých rytířích. Na počátku 15. století patřil zemskému nepříteli Vaňkovi z Jenštejna a proto byl vojsky krále Vaclava IV. dobyt. Ten jej daroval své manželce Žofii. V dalších letech byl obléhán a dobyt Čeňkem z Vartenberka. Císař Zikmund daroval Bradlec roku 1429 Hynku Krušinovi z Lichtenburka. Roku 1442 musel být opět dobýván od loupeživých rytířů. Od roku 1450 byl Bradlec sídlem Bradleckých z Mečkova. Koncem 15. století už hrad začal opět velmi často měnit majitele. V letech 1506 – 1538 hrad vlastnili páni z Valdštejna, následně Trčkové z Lípy, za jejich vlastnictví byl Bradlec připojen k sousednímu Kumburku a v druhé polovině 16. století postupně pustnul.

Hrad tedy nemá příliš dlouhou historii.

Jak se k hradu dostat

bradlec
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

K hradu se můžeme dostat od rozcestníku na Klepandě v obci Syřenov, po modré turistické značce.

Újezdce k hradu dojdeme po žluté turistické značce.

Bradlecké Lhoty vede k hradu zelená turistická značka.

Co můžeme na hradě vidět

Do dneška se z hradu dochovalo několik pevných zdí. V jihozápadní části můžeme obdivovat zbytky čtyřhranné věže, jednalo se o obytnou věž o třech patrech, jsou dochovány i otvory pro trámy. Také jsou k vidění obrysy původních budov.

O hrad Bradlec se stará Sdružení pro záchranu hradu Kumburku. Hrad Kumburk leží nedaleko, během jednoho výletu lze navštívit obě zříceniny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here