Horšovský Týn – po stopách hraběnky Mitsuko a dalších významných osobností

0

horsovsky tyn

Horšovský Týn je město nacházející se přibližně deset kilometrů severně od města Domažlice a zhruba 40 kilometrů od Plzně. Město má kolem 5000 obyvatel a protéká jím řeka Radbuza. Horšovský Týn byl pro svůj počet historických a kulturních památek roku 1953 vyhlášen památkovou rezervací. Jeho hlavními turistickými objekty jsou komplex zámku a hradu stejného názvu, Kostel svatého Petra a Pavla, Kostel svaté Anny a Kapucínský klášter společně s kostelem svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Komplex hradu a zámku Horšovský Týn

Jedná se o hrad, jež byl přestavěn na zámek – po zásluze je chráněnou kulturní památkou naší republiky. Na tento seznam byl zapsán v roce 1995. Nyní spadá pod správu Národního památkového ústavu.

Hradní a zámecká historie

Hrad byl vybudován v polovině třináctého století na místě vyhořelého biskupského dvorce. O správu hradu se v této době starali purkrabí, nikoli biskupové. Stavba byla tak robustní, že úspěšně přečkala i obléhání husitským vojskem. Majitelů se zde vystřídala řada – pražská kapitula, jednota zelenohorská, rod Lobkoviců, Trauttmansdorffů, kterým hrad patřil až do roku 1945.

Od hradu až po zámek

Hrad byl charakteristický svou románskou kaplí, která sloužila jako valové opevnění společně se západním křídlem a věžemi na jihozápadní a severní straně. Přízemní jihozápadní věže plnilo funkci trezoru a ve věži se nacházela kaple Nejsvětější Trojice. Po požáru v polovině šestnáctého století se přistavěly bašty, renesanční křídla, členěné štíty a valbová střecha. Jižní křídlo bylo dostaveno až za rodu Lobkoviců, v jehož přízemí se nacházely koňské stáje.

Prohlídkové okruhy

Objekt nabízí celkem šest prohlídkových tras – Základní okruh hradem, Základní okruh zámkem, Purkrabství, Kuchyně, stálou výstavu hraběnky Mitsuko a Kostel Všech svatých v Horšově, jež je zpřístupněn na základě předchozí domluvy.

Hrad a zámek je v období od 1.1. do 29.3. a také od 1.11. do 25.12. uzavřen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here