Město Žamberk – tady se psaly dějiny národní hymny

0

zamberk

Žamberk leží 465 metrů nad mořem v údolí Divoké Orlice kolem rozlehlých kopců, a je považováno za vstup do Orlických hor. V Žamberku žije aktuálně kolem 6100 obyvatel. Město a jeho historická část utváří významný turistický bod – a to společně s Orlickými horami a místním podhůřím.

Body zájmu

Kromě turistických výšlapů směrem do Orlických hor nabízí město Žamberk řadu významných památek a budov. Návštěvníci vyhledávající historické poznatky a osobnosti si zde rozhodně přijdou na své. Město je vhodné pro kulturní zážitky i aktivní odpočinek.

Rozhledna

Tyršova rozhledna na vrchu Rozálka je v nadmořské výšce necelých 470 metrů nad mořem. Někomu může připomínat husitskou stavbu. Rozhledna je od roku 2004 přestavěna a zpřístupněna během sezóny. Z vyhlídky lze dohlédnout na Orlické hory, Kralický Sněžník, Czarnou Góru v Polsku a při dobré viditelnosti až na Sněžku.

Žamberský zámek

Renesanční stavba s barokními doplňky a anglickým parkem, jež plynule přechází v oboru, nabízí další vyžití. Součástí zámku je rozlehlé nádvoří, hospodářské budovy a zámecká kaple. Na zámku je důležitým mezníkem erb pánů z Litic a Bubna.

Divišovo divadlo

Divadlo z roku 1926, ve kterém se odehrávala slavnostní premiéra Tylovy Fidlovačky, se stále těší bohatému kulturnímu životu. Na zážitku dodává nový audio systém z roku 2007.

Sportovní areál

Pro sportovní nadšence je v nabídce sportovní areál Pod Černým lesem umístěný na břehu Divoké Orlice. V areálu jsou k využití kurty, posilovna, minigolf, kluziště pro bruslení, aquapark a zároveň máte možnost kempování pro delší pobyt. V zimních měsících jsou k dispozici sjezdovky umístěny nedaleko města. Z města také vede řada cyklostezek.

Kulturní akce během celého roku

Město Žamberk je pořadatelem oblíbených sportovních, kulturních a zážitkových akcí, jako jsou Majáles, festival Orlická brána, Oslavy dřeva, jarmarky, vánoční trhy, motocross nebo závody vodáků na Divoké Orlici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here