Zámek Čechy pod Kosířem – proč si ho Josef Mánes tolik zamiloval

0

cechy pod kosirem

Na místě dnešního zámku Čechy pod Kosířem původně stála vodní gotická tvrz, jež je obstoupena dvěma rybníky. Tvrz postupně zanikala, až byla počátkem 16. století zcela opuštěna. O několik desítek let později získala tvrz nového majitele a byla přestavena na renesanční stavbu. O téměř dvě století později, po koupi objektu rodem Lichtenštejnů byl z tvrze vybudován barokní zámek.

Současná podoba zámku

Ve 40. letech 19. století byl zámek hrabětem Silva-Taroucou přestaven v pozdně klasicistním stylu. Změna byla zaznamenána především v přestavbě barokní zahrady na park spojující zalesněné plochy Kosíře. Park zdobily romantické monumenty, jako byl altán, Červená věž, rozhledna a skleník. Altán je významným historickým objektem, jež sloužil Josefu Mánesovi jako útočiště při jeho tvorbě.

Josef Mánes

Rodina Silva-Tarouca je pojítkem přátelství s Josefem Mánesem. Hrabě Bedřich koncem 40. let 19. století studoval na pražské akademii profesora Antonína Mánese, díky čemuž se zrodilo přátelství mezi těmito dvěma rodinami. Josef Mánes v tomto kraji často pobýval, což významně ovlivnilo i jeho tvorbu.

Aktuální dění

Zámek byl roku 1949 vyvlastněn československým státem. V roce 1957 zde byla zřízena pamětní síň Josefa Mánese, mající dvě místnosti, jejíž slavnostní otevření se konalo v dubnu roku 2016. Rodina Silva-Tarouca chtěla pamětní síň zřídit již mnohem dříve – vzhledem k přátelským vztahům a vlastnictvím jeho několika děl, ať již větších nebo menších. Mezi lety 1953 a 2005 na zámku fungoval dětský domov a speciální škola. Během slavnostního otevření v roce 2016 bylo zpřístupněno i Muzeum filmů bratrů Svěrákových.

Kdy na zámek zamířit

Park zámku je otevřen během celého roku v době od 8:00 do 18:00. Zámek je během května až září v provozu od 9:00 do 17:00 během úterka až neděle, v dubnu a říjnu pouze o víkendech od 9:00 do 16:00.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here