Jakou neobvyklou podívanou nabízí jedno z nejčistších rakouských jezer

0
zelene jezero
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Grüner See (Zelené jezero): Příroda dokáže opravdu kouzlit a vytvářet neuvěřitelné divy. Jednou z rarit a přírodním úkazem je podvodní park v Rakousku. O co se jedná? Kde se nachází a jak je možné, že existuje park pod vodou?

Vidět něco jedinečného, co dokáže vytvořit jen sama příroda, nad čím se my lidé můžeme neustále s úctou jen podivovat, je možné kousek od nás, v samém srdci Rakouska. Země, která je proslulá krásou a čistotou zdejších jezer. Mezi jedno vůbec z nejčistších rakouských jezer, ale v celé Evropě patří Grüner See (Zelené jezero), které se nachází kousek od malého města Tragöß.

Ano, na tom by nebylo až tak nic podivuhodného, zkrátka jedno z nádherných jezer. Ale tak tomu ve skutečnosti není. Jezero oslní nejen krásou, ale je svým způsobem raritou. Čím je natolik pozoruhodné toto alpské jezero pyšnící se křišťálově průzračnou vodou? Proč k jezeru zavítá každoročně mnoho turistů? Pokud chcete vidět něco vskutku nevídaného, poznamenejte si do svého bucklistu jeho návštěvu.

Park pod vodou

Jezero Grün See a jeho okolí se totiž v průběhu roku pozoruhodně a rozhodně neobvykle proměňuje. Nutno podotknout, že jezero je krásné v jakémkoli ročním období, v zimě je jen 1 až 2 metry hluboké a jeho břehy jsou pokryté porostem stromů, keřů. Po celý rok u úzkých stezek se nachází lavičky, nějaká ta lávka. Krása jezera i jeho okolí stojí za viděnou.

rakouske jezero
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Čím je jezero unikátní

Jezero nacházející se ve štýrském pohoří Hochschwab je čisté díky okolnímu vápencovému pohoří, kdy se skrze vápenec voda filtruje a čistí, je takto zbavena veškerých organických i anorganických nečistot. Jezero není až tak rozsáhlé, na délku má zhruba 400 metrů a největší změřená šířka činí 300 metrů. Tak čím je tedy jedinečné?

Hloubka jezera není více jak 11 metrů a přes letní období ještě klesá a to až na pouhé 4 metry. Ideální místo na příjemnou procházku v přírodě, posezení na lavičce či i pro užití si pikniku. Na jaře se tu však děje něco neskutečného.

Když příroda čaruje

A příroda zde kouzlí každý rok. Když totiž začne na horách tát sníh, naplní se jezero vodou. Výška vodní hladiny se odvíjí samozřejmě od toho, zda byla zima bohatá či naopak chudá na sníh a též od četnosti dešťových srážek.

Zatímco do podzimu hladina vody jezera pozvolna klesá, v zimě v podobě tání sněhu hladina naopak postupně stoupá, což kulminuje na jaře, kdy se objem vody v jezeře zvedne a tím zaplaví i vše kolem, tj. již výše zmíněné úzké stezky, lavičky, lávky apod. Místa, na která si v létě můžete sednout. Na konci jara dosahuje hloubka jezera až 12 metrů a pod hladinou se tak doslova rozprostře pohádkový svět.

Park skrytý pod vodní hladinou

Tato jedinečná podívaná samozřejmě byla doslova magnetem pro potápěče. Dnes ovšem zvídavé oči návštěvníků mohou sledovat vlnící se zelenou trávu, větve stromů pod vodou. Podívaná, kterou si donedávna mohli užívat i právě potápěči, ale jejich přítomnost měla negativní vliv v rámci zvýšení hladiny sedimentů. Na základě toho úřady zakázaly jakékoliv aktivity v jezeře. Přestože krásu je možné obdivovat jen z břehu, tak to rozhodně stojí i tak za to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here