Mount Roraima: Místo, kde žijí nejen duchové. Je zde vysoký počet pozorování UFO

0
Mount Roraima
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Mount Roraima: Hora, která se pyšní řadou nej. Kde se nachází? V jakém filmu jste ji mohli vidět? Čím je výjimečná, odlišná a tajemná?

Stolová hora Roraima je vskutku impozantní nejen co se týče rozlohy, která zaujímá neuvěřitelných 50 km² , ale i tím, že se nachází na hranici hned tří zemí – Guyany, Brazílie a Venezuely. Jde o stolovou horu, která je jedním z vůbec nejstarších geologických útvarů na naší planetě. Období jejího vzniku se datuje zhruba dvě miliardy let zpátky. Zároveň je i největší z celé skupiny stolových hor typu „tepui“ v oblasti Jižní Ameriky.

Přestože je hora z části ukryta v mlze, je zde počet pozorování UFO značně vysoký. Jako první zaznamenal existenci hory v roce 1596 cestovatel Walter Raleigh. Hora, která ční nad okolní terén 400 metrů do výšky, náhorní plošina dosahuje ovšem průměrné výšky 2700 metrů.

Zdroj inspirace a střed dobývání

Hora se nachází v nejodlehlejším a pustém koutě země. Z tohoto důvodu je i ideálním cílem pro ty, kdo preferují místa, kde máte jistotu, že nepotkáte davy turistů. Odlehlé a klidné místo. Stejně tak je výzvou pro všechny dobrodruhy a milovníky adrenalinových akcí. Hora, která nevyniká snadným přístupem, díky svým příkrým stěnám, čímž však právě působí provokativně a vyzývavě k jejímu zdolání. Prvně se tak podařilo až v roce 1884 siru Everardu im Thurnovi. A tato cesta se coby přístupová na horu používá dodnes.

Roku 1912 se stala hora Roraima inspirací pro věhlasného prozaika A.C. Doyle, známý coby tvůrce Sherlocka Holmese, jenž sepsal dílo s názvem „Ztracený svět“. Jednalo se o dobrodružný příběh, který později posloužil jako námět k proslulému filmu „Jurský park“.

hora roraima
Zdroj foto: en.wikipedia.org                          Mount Roraima

Vydejte se k hoře aneb vítejte na konci světa

Perfektní pro všechny ty, co nemají rádi ulice ani městskou hromadnou dopravu, k hoře se totiž vydáte pěšinkou, kdy se budete kochat krásou okolní scenérie, která nabízí fascinující podívanou.

Výpravy se podnikají převážně z Venezuely. Jde i o oblast, do které hora zasahuje nejvíce svou rozlohou. Hora leží ve východním cípu Národního parku Canaima o rozloze 30 000 km². Park, který je proslulý nejen stolovou horou, ale také nejvyšším vodopádem světa Salto Angel. Jediné zdejší větší město Santa Elena de Uairén mající okolo 20 000 obyvatel je výchozím bodem většiny turistů.

Jakmile se dostanete k úpatí hory Mount Roraima, bude vás čekat náročný výstup vedoucí po strmém úbočí. Až budete stát na hoře, zapomenete na tíhu v nohou, bolest svalů, protože ta podívaná a samotný pocit z výstupu bude stát za to. Přivítá vás neuvěřitelný klid a prehistorický ráz krajiny, který tu je zcela patrný.

Jak je to s původem názvu stolové hory

Podle kmene Pemonů, kteří obývají tuto oblast, se hora správně nazývá „Roroima“, což v překladu znamená „Namodralá hora“, byť často známý a uváděný název „Matka vod“, není také až tolik od pravdy, neboť vrchol hory je schován povětšinu času v mracích, z větší části roku zde prší a vody stékající z hory napájejí veletoky Amazonku, Orinoko a Essequibo.

Od prvního výstupu na horu došlo k postupnému objevování nových druhů rostlin i živočichů. Převážnou část tvoří druhy, které se vyskytují pouze na tomto místě. Tehdy se také spekulovalo, že by zde stále mohli žít dinosauři.

Významným obyvatelem Roraimy je černá žába se žlutou skvrnou na břiše, která však neskáče, ale jen se kutálí. V případě hrozícího nebezpečí se převalí na záda a tím ukáže žluté bříško, tímto budí dojem jedovatého živočicha. Pro místní jde o posvátného živočicha a podle legend na ní žijí zlí duchové maguaritoni. Ze světa si tak mohou odvést zlé či ty, kteří se jim zkrátka nelíbí. Duchové jsou zde prostě nevypočitatelní. Praví se, že nejlepší je být nasycen, neboť údajně duchové dostanou snadno hladového člověka než nasyceného. Výstup na horu patří rozhodně k jednomu z nejhlubších zážitků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here