Když se řekne Granada, můžeme mít na mysli dvě věci – buď celou provincii, nebo jen stejnojmenné město, které jí vévodí. Zaměříme-li se na větší územní celek, zjistíme, že je velmi oblíbený – a to zejména díky propojení tradičních evropských směrů architektury a těch islámských (nebo-li maurských, chcete-li).
VIDEO:
A právě proto má vše v Granadě tak nezapomenutelné kouzlo. Pokud se o tom budete chtít přesvědčit na vlastní oči, nezbude vám, než zamířit do východní části Andalusie. Celá provincie se se rozkládá na ploše 12 531 km2 a hostí přibližně milion obyvatel. Každoročně je však přečísluje mnohem větší množství turistů, které se míří za jedním jediným zázrakem
Alhambra – kouzelný komplex postavený v horách
Chcete vědět, co je sem všechny láká? Pak nesmíte zamířit do centra hlavního města, nýbrž do hor. Právě tady se totiž k nebi vypíná Alhambra – světoznámý komplex paláců a pevností, jež zabírá neuvěřitelnou plochu 140 000 m2. Ze jeden den je tak ani náhodou všechny neprojdete
Zajímavé je, že je obklopují nádherné zahrady, a to v horách, kde jsou zdroje vody tak vzácné. Šikovní Maurové si však s řešením poradili přímo bravurně – použili řeku, která v horách pramení, a její tok umně přivedli až sem. Nejenom, že toto řešení zahrady zavlažilo, ale neustále proudící masa vody působila i jako velmi účinná klimatizace.
Kdyby bývalo nebylo křesťanů…
Zdá se to neuvěřitelné, ale celý komplex vyrostl během necelého století. Za jeho stavbou stojí Al Ahmar a jeho nástupci. Ovšem když se území zmocnili křesťané, nebylo jim mnoho z islámských prvků po chuti, takže je jednoduše zničili. Pomyslnou zkázu Alhambry pak dokončil Karel V., jež celou řadu míst přestavěl k obrazu svému a nechal také zbořit část letního paláce, což je patrně největší ztrátou. Na druhou stranu – díky němu tu dnes najdete prvky renesance. Chcete si vše prohlédnout blíže? Nemusíte hned zamlouvat letenku – vyzkoušejte naše video.
zdroj foto: envato