Evropské menu v podobě mnoha zajímavých míst

0
zatoka kotorska
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                              zátoka Kotorska

Evropské zajímavé destinace: Je spousta míst v Evropě, která jsou krásná, něčím vynikají, okouzlí. Většina turistů se zaměřuje na evropské metropole a poté si myslí, že má splněno a míří do vzdálených destinací. A to je škoda. Evropa nabízí vskutku bohaté menu. Je z čeho vybírat a to třeba hned teď a tady.

Španělsko, to není jen Madrid, Barcelona…

Severní Španělsko nepatří mezi nejčastější turistické cíle a přitom právě zde je spousta pozoruhodných míst, která vás mile překvapí. Jedním z nich je bezpochyby poloostrov Gaztelugatxe. Co vás zde nejvíce upoutá, tak to jsou kamenné schody, které vedou na vrchol z pevniny. Úzké schodiště čítající 241 schodů vedoucí skalnatou pláží je vskutku jedinečným zážitkem. A samotný výšlap rozhodně stojí za to.

Na tomto malém ostrově se nachází kostelík, který tu stál už před mnoha tisíci lety a pro Španěly měl podstatný historický význam. Několikrát byl vypálen. Nicméně kostelík se tam nachází stále a vy si v něm můžete dle tradice třikrát zazvonit na zvon a něco si přát.

Gaztelugatxe
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                    Gaztelugatxe

Důvod k cestě do Slovinska

Stát ležící na půl cesty mezi Českou republikou a Chorvatskem bývá bohužel často opomíjen, neboť většina lidí jen projíždí a nezastaví se. Až příště budete mít cestu kolem, tak se rozhodně zastavte či ještě lépe si naplánujte výlet k jezeru Bled, které je jedním z nejmalebnějších alpských jezer.

Už v daleké historii bylo jezero ceněné pro své blahodárné léčivé účinky.Termální prameny jsou dokonce dnes svedeny i do několika zdejších hotelových bazénů, které jsou přístupné jen ubytovaným osobám. Kromě koupání si tu můžete užít zdravotní procházky, však se nabízí krásná stezka okolo jezera o délce 6 km. Nenáročné stezky vedou i na okolní kopce, ze kterých si můžete vychutnat ten nejlepší výhled na jezero. Fyzicky zdatní a odolní se mohou vydat do výše hor a podniknout horské túry, třeba zdolání hory Velika Osojnica. Výhled ze 756 metrů nad mořem se rozprostírá do širokého okolí.

bledske jezero
Zdroj foto. cs.wikipedia.org                   Bledské jezero

Místo s dramatickou scenérií

Jedná se o francouzský ostrov Korsika, kde se nabízí dramatická scenérie a vysoké hory. Mezi jedno z nejzajímavějších míst ostrova je městečko Bonifacio, které doslova visí na útesu. Bonifacio patří mezi nejstarší město Korsiky. V centru městečka se nachází románský kostel sv. Marie mající čtvercovou zvonici a krytou část nádvoří. Na západní straně citadely je gotický kostel sv. Dominika. Za prohlídku rozhodně stojí obě tyto památky, stejně tak se projděte úzkými uličkami mezi vysokými domy, kdy nad hlavami uvidíte vedené opěrné obloukové pilíře, které slouží k zachycení dešťové vody.

Kdysi bývala hlavní ulicí Rue des Deux Empereur, kde ve zdejších domech bydlela řada významných osobností, jako byl například Napoleon Bonaparte či Karel IV. A určitě byste si neměli nechat ujít podívanou na Janovskou bránu, která byla až do 19. století jediným vchodem do města. Pokud zamíříte k moři, tak můžete spatřit na nábřeží městské akvárium.

Bonifacio
Zdroj foto: en.wikipedia.org                     Bonifacio

Výlet k jedné z mála francouzských sopek

Jednou z mála sopek ve Francii je Puy de Dôme. Gigantická sopka o nadmořské výšce 1464 m, jde o nejmladší sopku pohoří Chaîne des Puys v Centrálním masívu. Kruhová hora je jedinečná hned z několika důvodů, jednak je právě nejvyšší vyhaslou sopkou v okolí a nemá kráter. A právě vulkány bez kráteru se nazývají dome. Vznikají, když se při erupci z kráteru vyvalí láva a zakrátko ztuhne. Za velmi dobrého počasí je tak možné z vrcholku vidět i vzdálený Mont Blanc.

Puy de dome
Zdroj foto: en.wikipedia.org                Puy De Dome

Za krásou malebného přístavu

Kotor je přístav na pobřeží Jaderského moře v Černé Hoře. Zároveň se jedná o nejzachovalejší město. V roce 1979 bylo zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Město je známé nejen jako významný přístav, ale také coby námořní centrum východního pobřeží Jadranu.

Nejlepší výhled na město i záliv se nabízí z přilehlého kopce Sv. Ivan, na jehož vrcholu ve výšce 280 m se nachází pevnost, ke které vede 1350 schodů. V úzkých uličkách a na náměstí středověkého centra se nachází řada historických budov, jako je například kostel sv. Trifóna z roku 1166, věž ze 17. století, jednolodní románský kostel sv. Lukáše, světské paláce.

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here