Víte, co to je ekoturismus? Možná jste tento pojem už někde slyšeli

0
sopka
Zdroj foto: pixabay

Ekoturismus: Možná jste tento pojem už někde slyšeli a možná si i matně dokážete pod ním něco představit. My se vám teď pokusíme dát jasnou odpověď a několik příkladů.

Definice

Ekoturismus neboli ekologický cestovní ruch je takový druh cestovního ruchu, ve kterém cestující navštěvují relativně nedotčená přírodní prostředí tak, aby minimalizovali dopad na životní prostředí a místní komunity, a to vše s cílem následně poskytnout ekonomickou a sociální pomoc, která by vedla k udržení těchto specifických oblastí.

ptak
Zdroj foto: pixabay

Kam můžete cestovat v rámci ekoturismu

Nejoblíbenější destinace pro ekoturismus jsou Afrika (například Keňa a Tanzanie), Střední a Jižní Amerika (například Kostarika), Asie (například Malajsie), USA a Kanada, a kupodivu i Evropa (například Balkánský poloostrov, Ukrajina, Bělorusko).

Jak byste se měli chovat v rámci ekoturismu

V rámci ekologického cestovního ruchu byste měli zejména:

  • cestovat do přírodních oblastí nedotčených člověkem,
  • minimalizovat svůj dopad na přírodu i místní komunitu,
  • mít aspoň základní environmentální povědomí,
  • poskytovat finanční výhody místnímu obyvatelstvu (ubytovat se v místních „hotelech“, nakupovat místní potraviny),
  • respektovat místní kulturu,
  • podporovat lidská práva.

A jaké z toho pro vás poplynou výhody

Uvidíte panenskou přírodu, vodopády, jeskyně, ostrovy, místní faunu i flóru, a to vše v čisté a člověkem neporušené podobě (pokud nepočítáme zásahy místních obyvatel). Budete moci přespat pod širým nebem kdekoliv na světě a pozorovat východ nebo západ slunce. A hlavně: budete mít dobrý pocit sami ze sebe, že jste udělali něco málo pro místní obyvatele a pro jejich přežití. A i to málo se počítá!

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here