Roswellský incident: Možná jste slyšeli o tzv. roswellském incidentu, ale třeba také ne. Jeden čas se jednalo o velmi známou událost ve spojení s největší ufologickou záhadou. Pak došlo k zapomnění. Nicméně co a kdy se stalo? Proč tento incident patří k nejzáhadnějším akcím americké vlády?
Záhadný a nevysvětlitelný výbuch
V roce 1947 zažil farmář William Mac Brazel poblíž Roswellu něco neobvyklého, neskutečného. V podvečer uslyšel William mohutný výbuch. Ve stejný čas byl nedaleko Roswellu zpozorován předmět diskovitého tvaru letícího severozápadním směrem. Když se pak následující den farmář vypravil prozkoumat místo na rozlehlých pláních zhruba 50 km od Roswellu, našel podivné trosky skládající se z pryžových pásů, různých tyčí, kusů hliníku apod.
Část trosek sesbíral a odvezl na svou farmu, kde by si daný nález zřejmě ponechal, kdyby následující den neslyšel zprávu o „létajícím talíři“. To ovšem nebylo až tak nic výjimečného, neboť v oblasti odlehlých končin americká armáda testovala různá zařízení i techniku. A tak svůj nález ohlásil místnímu šerifovi Wilcoxovi, jenž okamžitě informovat majora letecké základny Jesseho Marcela.
Incident vedoucí k uvěznění farmáře Brazela
Po tomto oznámení vše mělo velmi rychlý spád a to až takový, že následně byl farmář William Mac Brazel uvězněn. Bylo mu řečeno, že s ohledem na bezpečnost státu, nesmí o dané věci s nikým hovořit. Během jeho věznění vojáci pod vedením majora Marcela zajistili na ranči všechny trosky. Objevily se spekulace o tom, že zde došlo k objevení trosek mimozemské lodi, včetně její posádky.
Tisk rozvířil zprávy o létajícím talíři
Tisk o tzv. roswellském incidentu, jenž bývá nazýván i jako roswellská katastrofa, informoval 8.7. 1947. V novinách vyšel článek, že roswellské letectvo zajistilo na ranči létající talíř. Ovšem ještě toho dne byla tato zpráva popřena. Trosky byly označeny za pozůstatky zříceného meteorologického balónu. Aby armáda dodala svým slovům náležitou váhu, tak na tiskové konferenci novinářům nalezené trosky ukázala.
Podle svědků však byly důkazy vyměněny a ze strany armády šlo pouze o divadelní frašku. Hodnověrné vysvětlení události mohlo být snahou utajit něco zcela jiného. Podle jiných hypotéz v tomto případě mohlo jít o havárii přísně utajovaného leteckého dopravního prostředku, jenž byl testován armádou USA či jinou velmocí. V oblasti Nového Mexika v té době působila White Sands Missile Range, kde byli od roku 1946 soustředěni němečtí vědci, kteří mimo jiné stvořili americký kosmický program. Na letecké základně Roswell rovněž působila jediná letecká divize na světě, která disponovala jadernými zbraněmi.
I přes tyto nejasnosti a značný rozruch se na roswellský incident po čas takřka zapomnělo. To se změnilo, kdy doslova poprask způsobilo černobílé video zachycující pitvu mimozemšťana. Rychle vyšlo však najevo, že se jednalo o podvrh.
Spuštěn hon za mimozemšťany
Na konci 70. let se touto událostí, incidentem, zkrátka záhadou, začali zabývat mnozí ufologové. Získali svědectví desítky lidí, kteří si události lépe či hůře pamatovali. Postupně se tak události zdající se věrohodné, byly vyvraceny a označeny za lživé. Nicméně zájem a touha je neutuchající. I přes popření většiny spekulací se o tento incident začal zajímat například Bill Richardson, jenž kandidoval za demokraty na post amerického prezidenta.
Je jasné, že roswellský incident i po letech budí stále zájem i emoce. Existuje v něm neustále řada otazníků, které nemají jasné a konečné vysvětlení. V roce 1997 vyšla zpráva, ve které letectvo vysvětluje, že svědci tvrdící, že viděli těla mimozemšťanů, tak se podle zprávy mělo údajně jednat o loutky, plastikové figuríny, které byly shazovány z vysoko letících balónů. Mělo jít o pokus, na základě kterého se mělo zjistit, jak nejlépe katapultovat piloty. Jestli je toto ovšem pravda, kdo ví…