Pro milovníky mušlí: Tyhle pláže jsou jimi doslova přeplněné

0
hvezdice
Zdroj foto: pixabay

Pláže a mušle: Milujete koupání v teplých mořských vlnách, ale ještě o něco raději máte brouzdání jemným pískem a hledání vyplavených mušliček a korýšů? Mnohé pláže už tuto kratochvíli zakázaly, ovšem jiné vás v ní spíše podpoří – třeba nabídkou speciálních čistících stolů a nezbytného vybavení.

Takže pokud chcete vsadit na jistotu a opravdu si svou letní dovolenou užít se vším všudy, nechte si od nás poradit, kam byste měli vyrazit. Výběr máme opravdu pestrý. Vezmeme vás do Anglie, Řecka, ale i USA nebo Austrálie.

Portugalské Algarve a jeho fosilní mušle

Hned první výprava bude trochu netradiční. Milujete křišťálově čistou vodu a nedáte dopustit na čistý a jemný písek? Pak je pro vás jako stvořená bývalá rybářská vesnička Albufeira, kterou najdete na jihu Portugalska.

Lákadla má pro vás nachystány hned dvě: působivé historické památky a mohutné pískovcové útesy. A kam se vydat za mušličkami? Přece na velkou písečnou pláž Praia dos Pescadores. Vyrazit však musíte ráno, protože v sezóně je tu značně přeplněno a sběračů mořských krasavic se tu najde dost a dost. A nedaleké pískovcové útesy navíc ukrývají i zkameněliny pravěkých živočichů, takže pokud budete mít štěstí a moře k vám vyplaví nějaký z fosilních zbytků, můžete v ruce držet živočicha se stářím okolo 23 milionů let. Jde samozřejmě spíše o výjimečnou situaci, ale náhoda přeje připraveným, ne?

Za špičatými kráskami na kostarickou Guiones Beach

Pokud si na mapě Kostariky najdete vesničku s názvem Tico Nosara, budete zároveň jen malý krůček od toho, abyste si ze své dovolené přivezli spoustu nádherných špičatých mušlí s dlouhou schránkou. Vybírat budete moci mezi několika druhy, takže určitě neodejdete s prázdnou. Stačí se jen vydat na sedm kilometrů dlouhou pláž Guiones.

Vy musíte zamířit tam, kde bělostný písek vytváří velký oblouk, protože právě tady je koncentrace vyplavených mušlí nejvyšší. Nejkrásnější jsou samozřejmě procházky při západu slunce a zdejší úřady také dbají na ekologii a dlouhodobou ochranu tohoto místa. Žádné agresivní vodní sporty tu tedy nenajdete, zato jde o skutečný ráj surfařů. Na své si přijdou i úplní začátečníci, takže pokud si budete chtít sběr mušlí trochu zpestřit, budete mít možnost.

plaz
Zdroj foto: pixabay                        mušle

Království drobných mušlí na Floridě

Rádi vybíráte mezi drobotinou? Pak bude pro vás pravým rájem ostrůvek Sanibel Island na Floridě. Při cestování po USA jde o jasný top pro všechny milovníky mušlí. Pláž na tomto ostrůvku nabídne dlouhý a poměrně široký pás písku, v němž se však nachází opravdu nepočítaně malých mušliček. Než vyberete ty nejkrásnější a nejméně rozbité, zabavíte se i na několik hodin.

A pokud byste jejich oblých tvarů stále ještě neměli dost, vydejte se i do místního muzea mušlí, kde na vás čekají tisíce nejrůznějších exponátů. Některé z nich jsou skutečně obrovské. A vzpomínáte si, jak jsme vám v úvodu slibovali i speciální služby pro milovníky mušlí? Tak právě v několika zdejších hotelech najdete za přívětivý poplatek i speciální místnosti s šikovnými umyvadly a stolečky pro čištění mušlí. Z dovolené si tak odvezete opravdu dokonalý suvenýr.

Devon v Anglii potěší všechny milovníky mušlí a dalekých výhledů

Vydejte se na pláž Barricane a už nikdy vás vášeň pro mušle nepustí. Nevěříte? Pak byste měli. Protože tohle místo v anglickém Devonu vám nabídne množství odlehlých lagun, bazénků a miniaturních plážiček, kde svůj ideální úlovek najde i ten nejnáročnější milovník korýšů. Ne nadarmo jde o jedno z nejlepších míst pro sběr mušlí v Anglii vůbec.

A proč jsme ho vybrali i my? Především kvůli nádherné krajině. Stačí vyšplhat na vápencové útesy a rozhlédnout se po okolí. Nezdráháme se následný zážitek označit opravdu za dechberoucí. A až vás cestování unaví, najdete v blízkosti pláže Barricane i několik útulných malých kaváren. Jen na koupání to tu vzhledem k teplotě vody příliš není, to však opravdu jediná vada na kráse.

Austrálie a její mušličková pláž

Opravdu, pokud zamíříte do Žraločí zátoky, bude tu nás vás čekat i Shell Beach, což bychom do češtiny přeložili jako pláž mušlí. A opravdu – stačí se podívat blíže a velmi brzy zjistíte, že ve skutečnosti nechodíte po písku, ale po velmi drobných schránkách mořských korýšů.

Možná to tak nevypadá, ale tato vrstva mušličkového písku je na sebe navršena do výšky deseti metrů. Je bez nadsázky sněhobílá a s šířkou asi jednoho kilometru běží okolo pobřeží v délce šedesáti kilometrů. Samozřejmě jsou tu místa s větší i menší koncentrací mušliček, takže vám nezbude, než se tu trochu projít. A příliš přeplněno tu také nebývá, skořápky z mušlí totiž nejsou právě přívětivým podkladem pro plážové osušky.

A mimochodem, pokud byste se chtěli vydat za mušlemi i do vody, nemusíte se bát. Klesání je tu velmi pozvolné, takže ještě při třech stovkách metrů od břehu nebudete mít vody víc, než po kolen. Kapitální úlovky tu nečekejte, ovšem brodění skrz záplavu drobných mušlí má také něco do sebe – co říkáte?

musle
Zdroj foto: pixabay                    mušle

Chcete schránku ježka? Řecká pláž Agios Dimitrios vám tenhle sen splní

Stačí zamířit asi 14 kilometrů severovýchodně od řeckého města Patitiri a budete na místě. Ale nezapomeňte si s sebou vzít boty do vody. Pláž Agios Dimitrios je totiž proslavená množstvím mořských ježků, na jejichž ostny byste určitě šlápnout nechtěli.

Většinou najdete jen jejich bodliny, celé schránky jsou spíše vzácností, ale i tak jde o zajímavý zážitek, navíc umocněný dokonale čistou vodou a přívětivým zázemím. Jde o skvělý tip na klidnou a přívětivou dovolenou. Mimochodem z Patitiri sem dorazíte asi za hodinu, takže není problém strávit většinu dovolené v poněkud přívětivějších vodách a hledání ježčích bodlin si nechat jako příjemný bonus na některý z pomalu se táhnoucích středomořských večerů.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here