Vypsat tady všechny NEJvyšší, NEJhlubší, NEJrozsáhlejší nebo NEJvětší přírodní zajímavosti by bylo opravdu na hodně dlouho. Krajina ČR je nádherná a rozmanitá. Tak jsme alespoň sáhli do klobouku a vybrali deset NEJ, o kterých možná vůbec netušíte. Máme zde cestovatelské rekordy.
Předem se tedy omlouváme, že se nevydáme třeba na NEJvyšší horu ČR – Sněžku. Tu už určitě každý velmi dobře zná, Zato však navštívíme nejhlubší sladkovodní propast světa, poznáme, kde pramení naše největší řeka, projdeme největším skalním labyrintem střední Evropy a navštívíme třeba i největší české vřesoviště.
Největší přírodní jezero České republiky najdete na Šumavě
Možná si na tuhle zajímavost pamatujete ze školních hodin zeměpisu. Ale tam vám určitě neřekli, o jak nádherný zážitek jde, když se za ním vydáte na krásnou Šumavu. Čertovo jezero dostalo své jméno podle černé vody, kterou zbarvuje místy až devět metrů vysoká vrstva kalu na jeho dně. Ten tvoří pyl z okolo rostoucích jehličnanů, jež navíc k jeho hladině propouštějí jen minimum světla. A voila – černé zbarvení je na světě.
Nemá žádný viditelný přítok, napájeno je výhradně z podzemních pramenů. V nejhlubším místě byste se mohli potopit až do 39,8 metru. Ze všech šumavských jezer je ovšem položeno nejníže. Vzniklo díky tání ledovců. A pokud ho budete chtít vidět, budete muset trochu šlápnout do bot. Nejblíže je to sem po žluté turistické značce, vedoucí od parkoviště na Špičáckém sedle – 3,5 km. A když už na ní budete, nechte se od ní zavést až ke 14 metrovému vodopádu. Vstup sem je zdarma, bylo by ještě dlužno dodat.
Kde pramení naše nejdelší řeka? Přece na Labské louce
I když tady vůbec jako velkolepý mohutný tok nevypadá. Mnohem spíše je to jen takový pramínek, za kterým se musíte vypravit ke Špindlerovu Mlýnu. Možných tras je více, my však doporučujeme tu celoročně přístupnou. Stačí se vydat z Horních Míseček u Špindlerova Mlýna, vyjít k Vrbatově boudě, pokračovat okolo známého Pančavského vodopádu a od Labské boudy pokračovat až k prameni nejdelší řeky České republiky, Labe.
A co tu na vás čeká? Kromě půvabné krajiny i dlouhá skalní stěna, pokrytá erby měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká. Bude však trvat nejméně tři hodiny, než sem dorazíte. A pokud si dopřeje i zastavení ba blízké Ambrožově vyhlídce, odkud budete mít Labský důl, Kozí hřbety nebo Lysou horu jako na dlani, pak to bude ještě o něco déle. Platit nemusíte vůbec nic.
Nejmladší park České republiky toho ukrývá opravdu hodně
A který to je? Přece Národní park České Švýcarsko. Patří k těm nejkrásnějším v Evropě a přímo České Švýcarsko, takže nepřekvapí, že se o celé oblasti často mluví jako o Českosaském Švýcarsku (Sächsisch-Böhmische Schweiz).
Najdete tu hned několik symbolů přírodního bohatství ČR – Pravčickou bránu či soutěsky Kamenice. Vstup do parku je zdarma, ovšem např. za vyhlídku z Pravčické brány zaplatíte a to 75 Kč za dospělého a 25 Kč za dítě.
Nejhlubší sladkovodní jeskyně světa leží na Moravě
Je jí Hranická propast, což je zároveň nejhlubší propast v České republice. Najdete ji v národní přírodní rezervaci Hůrka u města Hranice. A možná vás překvapí, že se za ní budeme muset vyškrábat na blízký kopec. Nahoře vlastně nic moc neuvidíte, vstup k propasti je zahrazen, vzhledem k nebezpečí unikání CO2. Můžete si však odpočinout na mnoha lavičkách a seznámit se s mnoha zajímavostmi prostřednictvím informačních tabulí.
Vstup k propasti je zdarma, ovšem doporučujeme návštěvu hranic spojit s blízkými Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi, které jsou světovým unikátem. Zdobí je minerál aragonit nebo kulovité sintrové povlaky. Mimochodem jde o nejteplejší krápníkové jeskyně v ČR – ani v zimě tu teplota neklesá pod 14 °C.
Kam se vydat za nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě? Přece do Teplic
Svou náruč vám otevřou Teplické skály s typickými souvislými skalními stěnami, jejichž výška mnohde dosahuje až 70 metrů. Navštivte oblast zvanou Sibiř, kde se drží sníh i v létě nebo se pokochejte zajímavými skalními útvary s názvy jako Housenka, Lahvička inkoustu, Ruka se zmrzlinou, Skalní koruna či Chrámové stěny. Celý tenhle systém měří neuvěřitelných 27 kilometrů, takže ho jen málokdo prošel opravdu celý.
Zároveň jde o fyzicky náročnější okruh než v případě známějších Adršpašských skal a není vhodný pro kočárky ani osoby na vozíčku. Vstup sem najdete nedaleko města Teplice nad Metují, příp. sem můžete projít přes Vlčí rokli z Adršpachu. Vstupné je 100 nebo 50 Kč.
Jaké NEJ mají pro vás připraveny Brdy
I když jsou poměrně nízké, stále jde o nejvyšší ryze české pohoří u nás. Navíc se sem ještě donedávna kvůli vojenským aktivitám nesmělo, což se změnilo teprve v roce 2016, kdy se zároveň celé území až na drobné výjimky stalo chráněnou krajinnou oblastí. Potěší vás zejména kilometry a kilometry zpevněných cest, vhodných jak pro pěší tůry tak pro cyklovýlety. Za krásnou vyhlídkou zamiřte na vrchol Praha a nezapomeňte navštívit i skalisko nesoucí název Fabiánovo lože. Prý jde o zakletý hrad, na němž sídlí dobrý duch Brd – Fabián. Vstup je zcela zdarma.
Nejmladší sopka v ČR leží u Chebu
Že v ČR žádné sopky nemáme? Chyba lávky. Sice už oheň nechrlí, přesto jich tu pár najdeme. Nejmladší z nich je Komorní Hůrka, ležící nedaleko Chebu. Patří k nejprozkoumanějším objektům svého druhu na světě – aby ne, když se o ni nadšenci zajímají už více než 200 let. Zajímal se o ni třeba i německý básník Johann Wolfgang Goethe.
Dnes do jejích útrob vede uměle vykopaná, bohužel aktuálně zasypaná šachta, ražená původně pro vědecké účely. O její zpřístupnění je usilováno několik let, prozatím to vypadá, že se toho dočkáme již v příštím roce. Na vlastní oči tak budete moci spatřit cestu ztuhlého magmatu a další zajímavosti. Aktuálně vás čeká „jen“ zajímavý výšlap na její zalesněné temeno. Vstup je zdarma a připravte si asi dvě hodiny svého času.
Za nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice musíte do Českého ráje
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou poměrně málo známé, což je škoda. Mohou do nich totiž i menší děti. Prohlídka není fyzicky náročná a každý rok sem přijde na Bozkovské dolomitové jeskyně nejenom z ČR, ale i z celého světa. Hlavním lákadlem je především jedinečný Bozkovské dolomitové jeskyně , kde se přímo na hladině jezera odrážejí všechny okolní jeskynní krásy. Není příliš takových míst, kde je možné se podobným pohledem pokochat.
Najdete je Bozkovské dolomitové jeskyně, konkrétně ve svahu Na Vápenci (485 m n. m.). Vstupné za 45 minutovou prohlídku je poměrně přívětivé – 130 Kč za dospělého a 70 Kč za dětské snížené vstupné. Zpoplatněno je však fotografování a to i prostřednictvím mobilů. Zaplatíte za něj 40 Kč.
Největší vřesoviště leží v Národním parku Podyjí
Vypravit se za ním musíte na jižní Moravu. Dominuje mu vřes a kručinka chlupatá a jmenuje se Havranické. Jde o národní přírodní rezervaci s unikátní faunou i flórou. Ještě ve středověku tu svou zelenou náruč rozpínaly husté lesy, padly však za oběť zemědělskému kácení. Můžete tu narazit i na množství vzácných živočichů. Cestu vám může zkřížit třeba kudlanka nábožná, dudek chocholatý nebo třeba zajímavý pavouk stepní rudý, připomínající svým vzhledem tak trochu sklípkana.
Dejte si však pozor, nachází se v I. zóně národního parku, takže vstup mimo vyhrazené stezky je přísně zakázán. Je to pro vaše dobro – popásá se tu totiž i stádo divokých koní, které pomáhá udržovat lokalitu v perfektním stavu. Vstup je zdarma a na prohlídku si vyhraďte alespoň jeden a půl hodiny.
Největším zpřístupněným jeskynním systémem vzniklým rozpouštěním mramoru jsou Jeskyně Na Pomezí
Že je mramor příliš pevný na to, aby se dal rozpustit? Když uvážíte, že jde o krystalický vápenec, pak ani ne. A jak to vypadá v praxi se dozvíte, pokud zamíříte do Jeseníků k městu Lipová-lázně, pak si jejich návštěvu určitě nenechte ujít. Nabídnou 390 metrů zpřístupněné trasy (celkem měří 1 400 metrů) s délkou 45 minut. Kromě bohaté krápníkové výzdoby z krystalického vápence tu můžete potkat i zimující netopýry a další zajímavosti.
Přístupné jsou od dubna do října a za vstup zaplatíte 130 resp. 60 Kč. A poblíž nich leží i další zajímavé památky – třeba několik muzeí ve městě Lipová-lázně nebo naučná stezka Schroth-Priessnitz, po které dojdete až do lázní Jeseník.
Doplněno: Pokud byste chtěli zamířit za tím opravdu Největším zpřístupněným jeskynním systémem v ČR, pak to jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu. Delší návštěvnický okruh měří 1 760 metrů.