Americké národní parky aneb který si vybrat

0
Yosemite Park
Zdroj foto: user:AngMoKio / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)      Yosemitský národní park

Americké národní parky: Bez přehánění je v USA národních parků jako naseto, prakticky na každé písmeno abecedy se vám podaří najít nejméně jeden, ale i více parků. A přitom každý je jiný, každý nabízí jinou podívanou a jiné vyžití. Kdo jede do USA a nenavštíví ani jeden z jejich vyhlášených národních parků, ten jako by tam ani nebyl.

Podle čeho vybírat

Při výběru, který národní park navštívíte, se zaměřte na to, do které části USA cestujete, zda chcete navštívit především přírodní památky, nebo vás zajímá i historie/archeologie, jestli chcete v parku i sportovat, jaká je možnost se v parku pohybovat (vlastním autem, půjčeným autem, pěšky, na kole, autobusem).

V jaké roční období parky navštívit

Převážnou většinu parků je nejlepší navštívit v létě, kdy můžete vidět nejvíce zástupců nejrůznější fauny a flóry včetně endemitických druhů a také vás bude provázet relativně příjemné a stabilní počasí. Samozřejmě parky, které se nacházejí více na jihu, budou mít příznivější klima na jaře či na podzim. A pokud jsou v parku k vidění zajímavé úkazy v zimě, pak se asi vyplatí přežít o něco nepříznivější počasí (zejména na Aljašce).

Výběr těch nejzajímavějších

Na území USA je přes 60 národních parků. Ty všechny si tady popsat nezvládneme, ale vybereme ty, v nich uvidíte něco, co v jiných parcích nebo částech světa vidět nemůžete.

mamuti jeskyne
Zdroj foto: Navin75 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)  Mamutí jeskyně

Mamutí jeskyně

Tento národní park se nachází ve státě Kentucky, má rozlohu 214 km2 a národním parkem byl vyhlášen v roce 1926. Ačkoliv tento park je rozlohou poměrně malý (jeden z nejmenších), obsahuje téměř 600 km zmapovaných jeskynních chodeb, což z něj dělá největší jeskynní systém na světě. Kromě opravdu nádherných jeskynních scenérií zde můžete pozorovat netopýry, mloky, jeskynní ryby a krevetu Palaemonias ganteri.

udoli smrti 1
Zdroj foto: Brocken Inaglory / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)  Death Valley

Death Valley (Údolí smrti)

Tento národní park se nachází v Kalifornii a Nevadě a má rozlohu 13 647 km2, vyhlášen byl v roce 1994. Toto je právě ten park, který je zřejmě nejteplejším a nejsušším místem v celých Spojených státech, proto si pro návštěvu vyberte raději jaro nebo podzim. A co můžete v tomto parku vidět? Například rozlehlé solné pláně, kaňony, písečné duny, slatiny… Podle archeologických nálezů byla tato oblast osídlena již před tisíciletími, těžily se zde nerostné suroviny (zejména v 19. století) a dnes zde žije více než tisícovka rostlinných i živočišných druhů.

Everglades
Zdroj foto: National Park Service / Public domain            Everglades

Everglades

Na Floridě se nachází národní park Everglades s rozlohou 6 105 km2, který byl vyhlášen byl v roce 1934. Najdete zde především mangrovy, což jsou společenstva stromů a keřů, která se vyskytují pouze v brakických vodách, tedy ve vodách, kde se mísí sladká voda z řeky a slaná voda z moře. A kromě této zajímavé flóry zde najdete i skutečně endemitní druhy zvířat, jako např. puma americká východní, krokodýl americký a kapustňák.

Kings Canyon
Zdroj foto: Martin Stiburek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)  Kings Canyon

Kings Canyon

Tento národní park se opět nachází v Kalifornii, má rozlohu 1869 km2 a národním parkem byl vyhlášen v roce 1890. Do tohoto parku se vydejte za sekvojovcem obrovským, protože na území parku se nachází několik hájů tohoto úctyhodného stromu. Zajímavé jsou toky řek Kings River a San Joaquin, dále kaňon Kings Canyon, podle kterého byl park i pojmenován, a hora North Palisade, která přesahuje 4 tis. m.

Mount Rainier
Zdroj foto: Stan Shebs / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)  Mount Rainier

Mount Rainier

Jeden z menších parků se nachází na území státu Washington. Má rozlohu „jen“ 953 km2 a vyhlášen národním parkem byl v roce 1899. Jeho největší zajímavostí je to, že hora je aktivním vulkánem, a navíc je pokryta ledovci, které jsou dokonce největšími ledovci na americkém kontinentě. Na této hoře můžete provozovat horolezectví a v celém parku je mnoho kilometrů značených turistických tras.

Saguaronationalparl
Zdroj foto: Luke Jones from Yucca Valley / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)          Saguaro

Saguaro

Národní park se rozkládá v Sonorské poušti ve státě Arizona. Má rozlohu jen 370 km2 a byl vyhlášen roku 1994. Tento park bude rájem pro všechny milovníky kaktusů, najdete zde obrovské kaktusy Saguaro (po nich byl také pojmenován), dále kaktusy z rodů Echinocactus, Ferocactus, Cylindropuncia i opuncie. Ze zvířat pak často narazíte na netopýry, puštíka západního a pekari.

Yosemitský národní park

Podobně jako Yellowstonský národní park (viz samostatný článek) patří i Yosemitský k těm nejznámějším a nejstarším. Leží v Kalifornii, rozlohu má 3080 km2 a národním parkem byl vyhlášen roku 1890. To, co sem táhne všechny turisty, je nevyšší severoamerický vodopád (Yosemitský vodopád). Najdete tu ale i další, menší vodopády, útesy a opět háje sekvojovce obrovského, i když jich není tolik jako v Kings Canyon a ani nejsou tak velké a staré.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA