Adršpach: Zaujme svou krásnou přírodou a bohatou historií

0
adrspach
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Adršpach

Adršpach je menší obec na severovýchodě Čech. I když má jen okolo 500 obyvatel, tak i zde se najdou místa, kam se vydat na výlety. Jednou z těch nejznámějších možností je tzv. skalní město, jenž je největší a nejdivočejší svého druhu v České republice a celkově ve střední Evropě.

Nejznámější zdejší skaliska nesou názvy Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán či Sloní náměstí. V těchto skalách jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Adršpašské vodopády. Jak to tak bývá, i k vodopádům se váže pověst. Nad Velkým vodopádem je vybudované stavidlo. Pokud by někdo z turistů chtěl větší průtok vody, tak pro uvolnění stavidla musí zakřičet tajné heslo – Krakonoš.

Merkur – kdysi slavná stavebnice, dnes už historie

Muzeum stavebnice Merkur. Tak do té se musí vydat návštěvníci do Police nad Metují. Stavebnice Merkur zná zejména dnešní generace třicátníků a výš. V dobách své největší slávy to byla jedna z nejprodávanějších hraček. V tomto zdejším muzeu jsou k vidění stavebnice z roku 1920. K vidění tu je největší stavba z této stavebnice – Ocelové město. Kromě toho je tu postavené dále i kolejiště, Petřínská rozhledna a mnoho jiného.

muzeum merkur
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                          Muzeum Merkur

Z papíru se dá leccos vyrobit

Když už budete v Polici nad Metují, tak je třeba navštívit Muzeum papírových modelů. Je to jediné muzeum tohoto typu v České republice. Najdete ho vedle autobusového nádraží v prostorách jídelny bývalé střední zemědělské školy. K vidění jsou modely všech možných druhů – architektura, vojenská, letecká, strojní a jiná technika, sci-fi, fantasy a další. Pro děti tu mají i promítací sál nebo interaktivní prvky.

Krásná vyhlídka přímo od vody na pramicích

V Adršpachu si mohou turisté vyhlídkově vyjet na pramicích (možnosti ubytování Adršpach). Lákadlem je projet se po místním skalním jezírku, kde bude dělat společnost i převozník, který bude výklad provázet svým ostrovtipem. Dá se zde plavit od května do října, takže máte ještě čas se sem vydat. Když je opravdu dobré počasí, zahajují vyjížďky už v dubnu.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here