Český ráj je určitě naší neoblíbenější destinací pro domácí dovolenou a zároveň je to chráněná krajinná oblast. Kromě přírody máte možnost navštívit mnoho památek, z nichž některé skrývají různá tajemství.
Kde hledat Český ráj
Asi všichni víte, že je to oblast pod Jizerskými horami, srdcem tohoto kraje je Turnov, dále sem patří města Lomnice nad Popelkou, Jičín a další, a hlavně Prachovské skály a Hruboskalsko.
Zříceniny
Nejprve se podívejme na zříceniny, které samy o sobě vypovídají o zubu času, který se na nich podepsal. Mezi zříceniny v Českém ráji patří nepochybně Rotštejn. Nachází se v okrese Semily, byl postaven na pískovcové skále a dalším materiálem bylo zdivo, ovšem právě zvětrávání pískovce v podloží hradu způsobilo jeho postupné chátrání. K Rotštejnu se váže zajímavá pověst: Údajně byl pod hradem ukryt poklad, a tak se vesničané z okolních vesnic domluvili, že jej najdou. O Velký pátek se před nimi otevřela zem, avšak nad pokladem tancoval modrý plamínek, a tak se všichni báli, až na jednoho. Ten do země sestoupil, ale u pokladu usnul. Když se probudil a našel cestu domů, zjistil, že byl pryč celý rok. Mezitím jej jeho druhové připravili o poklad, který se jim přece jen nakonec podařilo vyzvednout.
Další zříceninou v této oblasti je bývalý hrad Frýdštejn. Naleznete jej v okrese Jablonec nad Nisou. Hrad byl postaven ve 14. století, ale již na konci 16. století je uváděn jako neobyvatelný. Dodnes se z hradu zachovala zejména 15 metrů vysoká věž. Hrad Frýdštejn se objevil i na televizní obrazovce, a to hned dvakrát: ve filmu Tajemství hradu v Karpatech a v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Hrad Valečov je poslední zříceninou, kterou můžete v Českém ráji navštívit. Najdete jej v okrese Mladá Boleslav a jedná se o zříceninu skalního hradu. Původní hrad byl postaven dokonce jen ze dřeva, a to ve 14. století. Za husitských válek byl samozřejmě takový hrad lehce vypálen, a tak po nich byl postaven z kamene. Od 17. století chátral, i když ještě během 19. století zde hledali úkryt chudí obyvatelé, než jim to bylo vrchností zakázáno.
Hrady
Neméně krásnou součást Českého ráje představují mnohé hrady. Asi nejkrásnější je hrad Kost. Jako jeden z mála hradů vůbec nestojí na kopci, ale v údolí, ovšem na ostrohu a ještě byl postupně obklopen ze tří stran rybníky, které znesnadňovaly přístup ke hradu a jeho dobytí. O tom, že Kost je skutečně synonymem pro hrad, svědčí i jeho mnohá vystoupení v (nejen) českých filmech. Jmenujme jen namátkou: Radúz a Mahulena, S čerty nejsou žerty, Kouzla králů, Ztracený princ, Odkaz hříšnice aj.
Hrad Valdštejn v okrese Semily pochází zřejmě ze 13. století a Valdštejnové jej vlastnili až do století 14. Hrad byl dobyt za husitů, ale poté zase obnoven. Součástí hradu je kaple svatého Jana Nepomuckého vybudovaná v 17. století.
Hrad a zámek Staré Hrady je komplex nacházející se v okrese Jičín. Původní hrad ze 14. století byl ve století 16. přestavěn na renesanční zámek – z hradu toho tehdy moc nezbylo. Dnes je zámek obnoven a poskytuje tři prohlídkové okruhy včetně okruhu pro děti. Součástí zámku je nádvoří, kostel sv. Jana Křtitele, ve vnitřní expozici můžete vidět dokonale zařízenou kuchyni včetně nádobí, další nábytek a zajímavosti.
Zámky
Asi nejhonosnějším zámkem v oblasti je zámek Sychrov v Libereckém kraji. Zámek vyrostl na místě původní gotické tvrze, která byla poničena za třicetileté války. Byl vystavěn v barokním stylu a rozšířen v klasicistním. Součástí zámku je i rozsáhlý park, který je vybudován částečně ve francouzském stylu a obsahuje třeba i stylizovanou zříceninu s názvem Arturův hrad. Součástí parku byla i oranžérie a skleníky. Zámek byl oblíben i panovníky, k jeho návštěvníkům patřil například František Josef I. nebo následník trůnu korunní princ Rudolf.