Havajský vulkanický národní park: Co vše dokáží způsobit neposlušné sopky pod havajským sluncem? A jak je to se zdejším královstvím bohyně Pelé? Jaký vliv má na nás coby pozemské bytosti?
Unikátní sopečný park
Vše mají na svědomí sopky. Kde a proč? V roce 1916 byl založen a slavnostně otevřen jedinečný sopečný park. Tento národní park Hawai’i Volcanoes neboli Havajský vulkanický národní park na ostrově Hawaii chrání jednu z nejvíce se měnících krajin na světě. Co je k vidění dnes, zítra už zde nemusí vůbec existovat. Kromě návštěvy sopek Mauna Loa a Kilauea je možné se v parku projít v originálních lávových tunelech, které jsou vytvořené aktivní vulkanickou činností.
Sopka Kilauea je jednou z nejaktivnějších sopek na naší planetě. Během posledních sta let neustále vykazuje aktivitu. V jejím rozsáhlém vrcholovém kráteru Halemaumau ještě na počátku 20. století vřelo jezero žhavé lávy. To pak v roce 1924 zmizelo při explozivní erupci, po které došlo ke zklidnění sopečné aktivity. Od té doby i tak dává Kilauea o sobě opakovaně vědět. Dokonce v roce 1823 se na její okraj vyšplhala vnučka americké misionářky Asy Thurstonové.
Vedle nejaktivnější sopky se nachází vůbec největší a nejobjemnější sopka světa a to Mauna Loa, známá také coby „Dlouhá hora“. Její základna v hlubinách mořského dna dosahuje průměru 120 km. Tato sopka je již dávno vyhaslým vulkánem. K vrcholu vede silnice a stojí zde rozsáhlá astronomická observatoř. A protože se mění v závislosti na vnitřním tlaku magmatu, i tak osciluje někde až okolo 4185 metrů nad mořem.
Destinace s 21 různými klimatickými zónami
Na Havaji je 21 odlišných klimatických zón, od tundry až po tropické deštné pralesy. Obě výše uvedené sopky bývají několik měsíců v roce zasněžené. Proto na jejich vrcholech se nachází pouze pár těžko přežívajících lišejníků. Zdejší vegetace se musí modifikovat nejen nadmořské výšce, ale také vulkanické činnosti.
Za zmínku stojí i to, že první rostliny zde jsou k vidění zhruba ve 3000 metrech. Takřka vždy se jedná o ohelo (Vaccinium dentatum z čeledi Ericaceae), keř, jenž je příbuzný našim borůvkám, plodící celoročně velké množství červených a příjemně nakyslých bobulí. Ohelo je na lávě první rostlinou a je možné ji spatřit v každé výšce. A právě Ka’ohelo neboli bohyně-keř, která je mladší sestrou bohyně Pelé a má privilegium, že může přijít jako první na místa, která Pelé vystavěla.
Království ohnivé bohyně
Pelé je v havajském náboženství bohyní ohně a sopek, tvůrkyně havajských ostrovů. Pelé, která opustila Tahiti s celou svou rodinou, si poté vystavěla ohnivý dům na ostrově Nihoa. Ovšem její panovačná sestra, mocná bohyně moře, jej chtěla mít pouze pro sebe. A tak Pelé se přestěhovala nejdříve na Kaua’i, pak na O’ahu a poté na Maui. Jenže pokaždé musela ustoupit své starší sestře. Nakonec zakotvila a doposud sídlí v rozlehlém ohnivém domě Halema’uma’u na Velkém ostrově Hawai‘i. Tentokrát hodlá vytrvat a nevzdat se ho.
Bohyni Pelé je věnována podstatná část havajské mytologie. A zatímco převážná většina ostatní bohů v období havajské kolonizace byla rychle překonána bohem křesťanským, Pelé zůstala výjimkou. Její domov náleží mezi pozoruhodné místo. Zatímco řada havajských bohů upadla v zapomenutí, Pelé dělá vše pro to, aby se toto v jejím případě nestalo. Ničí životy po celém světě?
Prokletí ze strany nymfy Pelé
Tzv. prokletí přiměje návštěvníky národního parku poslat zpět zakázané suvenýry poštou či je dokonce přivézt zpět osobně. Důvodem nejsou výčitky svědomí z nelegálního počínání, ale pocit dotyčné osoby, že ji zřejmě stihlo prokletí, neboť ta má právě postihnout ty osoby, které z ostrovů odstraní jakékoli nerostné bohatství.
Podle staré legendy bohyně Pelé trestá každého zločince tím, že ho postihne velká smůla, neštěstí. Pelé totiž vnímá veškeré kameny a především ty vulkanické, jako svoje děti.
Zdroj informací.
cestovinky.cz/clanky/romantika-jako-hrom-havaji-maji-bozske-plaze-zhavymi-sopkami
cs.wikipedia.org/wiki/Národní_park_havajské-vulkány