Krásy České republiky: I když jsou hranice prozatím uzavřené, za světovými zážitky kupodivu nemusíte cestovat nikam daleko. Věděli jste, že jen pár kroků za humny můžete najít třeba Versailles, Amazonii nebo Saharu?
Jaké lokality v naší vlasti si tyto přezdívky vysloužily a proč? Přijměte pozvání na světovou projížďku, při níž však za hranice nešlápnete ani kouskem podrážky. A začneme asi nejznámější „světovou stavbou.“
České Versailles, Malý Schönbrunn…
Obě tyto přezdívky patří jednomu jedinému zámku. Zatímco za moravským Versailles byste museli zamířit do Jaroměře nad Rokytnou, jeho česká obdoba „sídlí“ v zámku Nové Hrady u Litomyšle. Možná se při pohledu na něj budete muset vážně zamyslet nad použitým stylem. A aby ne, vždyť jde o rokoko, kterého je v Čechách vidět spíše poskrovnu. To gotických nebo barokních je mnohem víc.
Vystavěl ho v letech 1774-1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré, a to v honosném stylu francouzských letních sídel. Přezdívku „České Versailles“ si tak zaslouží opravdu právem.
Moravské Toskánsko uchvátí zejména milovníky východů a západů slunce
Přezdívá se mu také nejfotogeničtější krajina Česka. A kam za ním vyrazit? K moravskému Kyjovu. Střídají se tu pásy zelených a hnědých polí, mizících až někde za obzorem, které občas přerušuje menší remízek nebo jiný zajímavý krajinný prvek. Takže fotoaparát s sebou a trpělivost též.
A nepůjde jen nádherné fotosuvenýry. Přežívá tu tradice vesnických hospůdek i vinných sklípků, takže ani pro vydatné občerstvení to nebudete mít daleko.
Česká Sibiř aneb vážně drsný kraj
Za Sibiří musíte zamířit ke středu Miličínské vrchoviny, ležící na rozhraní středních a jižních Čech. Nadmořská výška se tu šplhá i přes 700 metrů a panují tu poměrně drsné klimatické podmínky. Jasně patrné je to zejména na jaře – pozdravy paní Zimy tu přetrvávají dlouho poté, co se zbytek ČR už odívá do jarního šatu.
Za pražskými Benátkami musíte do hlavního města
Asi vás nepřekvapí, že toto označení nese právě pražská Čertovka, právě tady totiž odděluje Kampu od zbylých části Malé Strany uměle vytvořený vodní náhon. Vyrostl už ve 12. století a to díky řádu Maltézských rytířů. Napájel celkem devět mlýnů, které tehdy na Kampě stávaly. Dnes jde spíš už jen o zajímavost.
Moravská Sahara vede podél železniční trati
Písek, písek a sem tam nějaká suchomilná rostlina? Tak přesně takové podmínky panují podél železniční trati mezi stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Jde o písečný pruh v délce asi 5,5 km, který v nejširší části měří jen něco kolem 60 metrů. V každém případě může jít o velmi zajímavou procházku – zvláště za červencového nebo srpnového sluníčka. To se tu jako na Sahaře budete dokonce i cítit.
Český Yellowstone najdete v blízkosti Františkových Lázní
Pas nechte doma a zámořského letu se také děsit nemusíte. Vždyť horké prameny nebo bahenní sopky na vás čekají i v národní přírodní rezervaci Soos, jen coby kamenem dohodil od Františkových Lázní.
Přivítá vás opravdu rozsáhlé rašeliniště a slatiniště s minerálními prameny a vyvěrajícím oxidem uhličitým. Velmi efektně se dere na povrch zejména skrze mofety – bahenní sopky. A uniknout by vám neměla ani naučná stezka, vedoucí po dně vyschlého jezera, v němž se dříve nacházela slaná (minerální) voda.
Moravská Amazonie dokáže opravdu překvapit
Tenhle název nesou mokřady, které najdeme v oblasti dolního toku Dyje, tedy v nejjižnějším cípu Moravy. Vypravit se za ní musíte do útrob lužních lesů a to nejlépe přímo k soutoku Moravy a Dyje. Tuto oblast můžete znát také jako trojmezí České republiky, Rakouska a Slovenska.
A co má pro vás Moravská Amazonie nachystáno? Zejména nádhernou přírodu a místa, kam lidská noha dosud téměř nevkročila. Najdete tu celou řadu vzácných rostlin i živočichů. A pokud to bude jen trochu možné, najměte si nějakého zkušeného vodáka a milovníka přírody v jednom a touto oblastí se splavte. Rozhodně nebudete litovat. Potkat můžete třeba čápa černého, bobra evropského, orly nebo včelojedy. K soutoku se můžete vydat od Břeclavi nebo z Lanžhota. Ukazatele tu najdete, turistické značky ovšem ne. Moravská Amazonie bývá vcelku pravidelně zaplavována a ne vždy je možné zaručit průchodnost. Nebuďte tedy zklamaní, když vás příroda občas tak trochu vyšplouchne I tak bude stát návštěva tady za to.
Jihočeský Stonehenge vypadá opravdu působivě
Znáte menhiry Holašovice? Najdete je při Českých Budějovicích a honosí se titulem UNESCO. Jde vlastně o megalitický kruh vytvořený z mnoha obřích kamenů. Podle vyznavačů ezoteriky vyzařují nejsilnější energii ze všech staveb tohoto typu na našem území vůbec. V každém případě jde však o velmi zajímavý turistický cíl, který si s tím v Anglii opravdu nezadá.