Užíváte si během své dovolené především zasloužený odpočinek? Pak vám má slovenský region Gron opravdu co nabídnout. Čeká na vás nádherná příroda i nevšední historické i kulturní památky. A nechybí ani možnost aktivního vyžití – zkrátka na dosah ruky tu máte od každého něco, takže Gron určitě oceníte jako perfektní tip na vyváženou rodinnou dovolenou.
A kde vlastně region Gron najdete? Pokud nejste právě zběhlí v mapách, pak vám prozradíme, že jde o oblast údolí řeky Hron v oblasti středního toku, kterou obklopují hned čtyři pohoří – Tribeč, Vtáčnik, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy. Ale nebojte se, žádné těžké skalnaté štreky vás nečeká, vždyť nejvyšší bod celého regionu – Vtáčník – se vypíná do výše pouhých 1346 metrů.
Na návštěvě ve středním Pohroní
Ano, i pod tímto názvem region Gron najdete. Typické je pro něj rázovité kopaničářské osídlení a stále ještě živá řemesla tesařů, truhlářů a sklářů. S dětmi můžete zamířit do Zveroparku a jako vrchol letní sezóny si prohlédněte všechny krásy Gronu pěkně z výšky díky adrenalinovému letu vírníkem. V zimě vás pak uvítá několik moderních sjezdovek.
Ale pojďme si nyní ty nejzajímavější památky představit pěkně popořadě. Stačí, když se ubytujete zhruba uprostřed celé oblasti a budete mít všechna tato lákadla doslova na dosah.
Po Barborské cestě v Repišti
Obec Repiště je známá především poutníkům, vede tu totiž 5. etapa tzv. Barborské cesty, která vám nabídne hned 16 zajímavých zastavení, pokud se ji rozhodnete následovat. Od roku 2016 tu vede i cyklotrasa, díky níž dorazíte třeba na blízký hrad Marcus nebo na vrch Bimbíz, z něhož budete mít celé údolí jako na dlani.
Za perlou Pohroní aneb benediktinský klášter
Doslova tisíciletá historie na vás dýchne v Hronském Beňadiku. K návštěvě vás vybízí starobylý klášter i katedrála, která patří k nejkrásnějším gotickým památkám Slovenska. Máte tu čest s druhým nejstarším opatstvím této země (založeno bylo mezi léty 1064-1075). Nejdříve tu sídlili benediktini, později pallotíni a dnes patří pod správu Nitranského biskupství. A na co se můžete těšit? Zejména na:
• křížovou arkádovou chodbu,
• rajský dvůr,
• kamennou křtitelnici
• a hrobku Štefána Koháryho, který zde odpočívá po bojích s Turky.
Nejmladší sopka ve střední Evropě alias Putikův vršek
Máte chuť raději na trochu přírodních krás? V Putikově vršku se ještě donedávna aktivně těžilo. Po krásné procházce na tento nevšední geologický útvar se tedy můžete pokochat návštěvou hornické kapličky, portálu Tříkrálové štoly nebo přístupnou šachtou Althandel. A poté zamiřte podél naučné stezky Zvonička. Ta vás dovede až na poutní místo Kohútovo. A na co se zde vzpomíná? Inu, na objev opravdu vydatného pramene vody, který se objevil zrovna v roce 1863, kdy Slovensko sužovalo vážné sucho.
A pokud vás hornická historie zajímá o trochu víc, vydejte se do Pohronského muzea v Nové Bani. Jsou tu k vidění expozice sklářství, hornictví, ale třeba i bohatých měšťanských interiérů.
První losí farma na Slovensku
A kam dál? Vydejte se podpořit bohulibou věc, díky níž se na Slovensko opět vrátila malá populace původně vyhubeného losa mokřadního. Zveropark a jeho obyvatele najdete v lesích u obce Revištské Podzámčie. Krom losů tu na vás čeká i řada dalších zvířat, stejně jako dětské hřiště, zoo koutek a rybářské udice, díky nimž si ti šikovnější možná uloví i vlastního chutného pstruha.
Novobanská štálová oblast
Ale ještě se na skok vrátíme do již zmíněné Nově Baně. Přírodní zajímavosti a opravdu jedinečné množství půvabných vyhlídkových bodů do krajiny – právě tím vás Nová Baňa překvapí. Mimochodem osadám se tu stále říká „štále“ a několikrát do roka vás tu uvítají nejrůznější kulturně-historické akce. Není divu, vždyť Dudácké tradice (přivedené k životu dudáky z Malej Lehoty) byly v roce 2015 zapsány na seznam UNESCO. Vyplatí se pohlídat si termíny Dudáckých fašenake nebo folklorního festivalu s názvem Pod Inovcom.
A v létě pak rozsáhlé louky v okolí hostí řadu profesionálních sekáčů z celého Slovenska, kteří se tu vzájemně snaží poměřit síly. Věděli jste, že existuje mistrovství v kosení ruční kosou?
Tip na cyklovýlet a další zajímavosti
Richňavská dolina je pro milovníky cyklistiky jako stvořená. Čeká vás rozmanitý terén i úsek, vedoucí okolo mufloní obory. Zajeďte se podívat i na zbytky vodní báňské nádrže a štoly Anna Božena v Rudné nebo navštivte svého času nejdelší báňské dílo na světě – Dědičnou štolu Josefa II ve Voznici. Její délka vás ohromí – měří totiž celých 16 kilometrů!
Kl´akovská dolina a partyzáni
Fanoušci novodobé historie si pak určitě užijí návštěvu Kl´akovské doliny. Ta je neodmyslitelně spjata s partyzánským odbojem v období SNP. Vydejte se k úpatí hory Vtáčnik, kde dodnes stojí Partyzánská chata a hrob padlého partyzána. A v obci Kl´ak/Ostrý Grúň na vás čeká i pamětní jizba. Obec samotná byla vypálena v roce 1945 nechvalně známými jednotkami Edelweiss.
Meandr Hronu ukrývá další zajímavost
Máme na mysli Revištské panství, resp. Hrad Reviště v osadě Revištské podzámčie. Tato mohutná stavba se vypíná nad nádherným meandrem řeky Hron. Její základy byly vztyčeny ve 14. století a to kvůli ochraně Pohronské obchodní cesty a báňských měst na středním Slovensku. Když se směr kupecké stezky změnil, obyvatelé hrad Reviště opustili. Dnes tu probíhá intenzivní záchranný program, díky němuž každý rok polorozpadlé ruiny hradu získávají něco málo ze své bývalé krásy. Pro turisty je tu aktuálně připravena i krátká naučná stezka, která vás seznámí nejenom s historií panstva v této oblasti, ale zavede vás i na několik nádherných výhledových míst.