Ostrov, kde si přijdete na své, pokud máte rádi faunu i floru. V rámci bohatého menu se tu nachází krásné parky, nechybí rozmanité památky, skvostná architektura, nejkrásnější pláže, průzračné moře, korály a užití si pěší turistiky či horolezectví. A samozřejmě i zde na vás čeká to nejlepší z italské kuchyně. O jaký ostrov se jedná? Kde výše uvedené je možné spatřit a zažít? Jde o druhý největší ostrov Středozemního moře ležící jihozápadně od Itálie. Už tušíte? Ano, jen Sardinie to může být.
Ostrov s bohatou historií patří mezi jednu z nejzajímavějších destinací lákající turisty a vášnivé dobrodruhy z celého světa. Ostrov, který milují plážoví nadšenci, vyznavači pěší turistiky, milovníci horolezectví, přírodních krás, kulinářských specialit a luxusu. Pokud jste Sardinii ještě nenavštívili, je třeba to napravit. Kdo byl, zažil, tak ví.
Sardinie se pyšní památkami a tajemnou kulturou
Na Sardinii můžete obdivovat památky staré takřka 4000 let. Ostrov je unikátní tajemnou kulturou Nuraghů, kteří jako první začali stavět kamenné stavby ve tvaru komolých kuželů, tzv. nuraghy a podle nichž byla kultura posléze i pojmenována. První pocházejí zřejmě již z doby 1800 př. n.l. Kultura Nuraghů na Sardinii se udržovala po celá další tisíciletí. Řada těchto tajemných staveb stojí volně po celém ostrově a návštěvníci Sardinie mohou je nejen vidět, ale vstřebat jejich nepopsatelnou atmosféru z bezprostřední blízkosti.
Hlavní město ostrova Cagliari zaujme rozličnými památkami. Po architektonické stránce je velmi pozoruhodné město Oristano a krásou oplývající město Alghero, jenž je nazýváno coby „Malá Barcelona“. Sardinie je proslulá svým „červeným zlatem“, tj. korály. Největší lov tu byl v období let 1950 až 1970. Pobřežní úsek mezi městy Bosa a Alghero, kde jich bylo nejvíce, byl pojmenován Riviera del Corrallo, v překladu Korálová riviéra.
Tradice lovení sahá mnohem hlouběji, již aragonský král Petr IV. ve 14. století prý zprostil obyvatele města Alghera daně z lovu korálů, aby se tak mohli stát skutečnými mistry v jeho zpracování. Ve městě se nachází druhá nejvýznamnější škola orientující se na zpracování korálu.
Přírodní krása a zasněžená pohoří
Sardinie je doslova bezednou studní na krásu a rozmanitost flory i fauny. Najdete tu i řadu různých parků, nejrozsáhlejším je Národní park Gennargentu, kde spatříte nádhernou přírodní scenérii, unikátní je park Parco Geominerario Storico e Ambientale della Sardegna, jenž je pozůstatkem důlní činnosti. Na Sardinii si však přijdou na své i milovníci sněhu, můžete zde navštívit dvě lyžařská střediska na severu ostrova v pohořích Monte Spada a Bruncu Spina.
Pláže, pěší turistika, horolezectví
Ostrov Sardinie je oprávněně přirovnáván ke Karibiku, však zdejší pláže patří k těm nejkrásnějším v celé Evropě. Ostrov je rovněž doslova stvořen k pěší turistice. Příznivci a vyznavači turistiky si zde opravdu přijdou na své, zde prochodíte nejedny boty. K dispozici jsou jak kratší a lehčí trasy, tak ale i velmi náročné úseky.
Pokud chcete něco obtížného, tak posuďte sami, neboť takový Selvaggio Blu je úsek dlouhý 45 km a pro jeho zdolání je třeba si vyhradit více dní. Podmínkou ke zdolání je fyzická zdatnost a trekingové vybavení. Pro nenáročnou túru je vhodná například Parco dei Sette Fratelli, jde dokonce o místo, kde se vyskytuje jelen sardinský, spatřit zde můžete i hejna orlů a sokolů. Přírodní rezervace pro pěší turisty i cyklisty Le Prigionette, se pyšní svými obyvateli z živočišné říše, jako je osel albín, divoký jelen, poník. Park je otevřený přes den. Sardinie je doslova rájem pro horolezce, však je tu více jak 5000 lezeckých tras.
Sardinie a její gastronomické klenoty
Možná vás překvapí hlavně to, že přestože je Sardinie součástí Itálie, tak však zdejší kuchyně je velmi odlišná. Itálie je proslulá těstovinami, které se zde těší značné oblibě, ale na Sardinii mají své speciální druhy těstovin. Ochutnat můžete těstoviny zvané malloreddus ve tvaru lastur, dále ravioly culurgiones plněné ricottou apod.
Při návštěvě Sardinie určitě ochutnejte i sýry, které tu mají tisíciletou tradici a zde jsou vskutku mistři svého oboru. Převážně se tu sýry vyrábí z ovčího mléka. V nabídce je tu dokonce i druh shnilého sýru s larvami mouchy sýrorodky drobné, ale k ochutnání je třeba opravdu značná odvaha.