Grázlova sluj a grázlova koupelna: Na tento výlet se vydejte do tzv. České Kanady, která se nachází jižně od Českomoravské vrchoviny, nedaleko městečka Slavonice. Část kraje je protkána grázlovými stezkami, nebojte, jsou značené, a zavedou vás na místa, kde skutečně v 19. století loupil loupežník jménem Grasel.
Odkud se vzalo pojmenování grázl
Pojmenování grázl je skutečně převzato ze jména tohoto loupežníka, resp. celé loupežnické rodiny, protože i otec byl loupežník. Původním jménem se jmenovali Graselové a loupili po celém území jižních Čech a jižní Moravy.
Mladý Grasel
Mladý Johann Georg Grasel začal loupit již jako malý kluk a ve svých 9 letech byl poprvé uvržen do vězení – tehdy jen na 14 dní. Od loupení ho to však neodradilo. Své první velké loupeže se dopustil v 16 letech, a v 19 letech dokonce založil vlastní loupežnickou bandu. Nebál se ani zabíjet a na svém kontě měl několik mrtvých vdov, sedláků či duchovních. Popraven byl poměrně mladý, a to v 21 letech.
Grázlova sluj
Nejprve na své cestě navštívíte Grázlovu sluj, tedy jeskyni, do které se ukrýval, často i s lupem. Do jeskyně se dá vlézt (pokud jste štíhlejší postavy), ale bohužel se v ní nezachovala ani část z jeho naloupených věcí. A ačkoliv loupežník je již dávno mrtev, přesto nedaleko sluje na stromě visí varování, že není bezpečno ani radno se zde dlouho zdržovat, neboť by tu mohla loupit nějaká jiná parta.
Grázlova koupelna
Jako Grázlova koupelna je nazýván soubor kamenů, které mají na svém vrcholu prohlubně. Když máte štěstí, že pršelo, jsou plné vody. Nepředpokládá se, že by se loupežník příliš koupal, nicméně kameny se nacházejí právě na stezce, kde se pohyboval nejvíce, a tak jsou po něm pojmenovány.