Lisabon je hlavní město Portugalska. Žije zde více než půl milionu lidí. Mají tu mnoho památek, například Belémskou věž, kterou turisté najdou ve čtvrti Belém. Patří mezi symboly města. Od roku 1983 patří na Seznam Světového dědictví UNESCA spolu s nedalekým klášterem řádu Svatého Jeronýma. Jako rok založení se udává rok 1501. Tehdejší král Manuel I. Portugalský, zvaný Šťastný nebo také Veliký, nechal klášter založit jako výraz díků pro mořeplavce Vasco da Gamu, že našel cestu do Indie po moři. Klášter se považuje za perlu manuelského stylu.
Zoo v Lisabonu – první v historii města
Založili a otevřeli ji v roce 1884, čímž se stala první zoologickou zahradou na Pyrenejském poloostrově. Tehdejší zakladatelé měli mimo jiné podporu krále D. Fernanda II. Ze začátku bylo méně zvířat, později přišla z Afriky a Brazílie a najednou je v Lisabonu zoo, která má jednu z největších a nejrozmanitějších sbírek zvířat na světě. V roce 1952 dokonce zoo získala zlatou medaili města od městské rady. Je zde od roku 2008 otevřena veterinární nemocnice, kterou Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií – EAZA – považuje za nejlepší v Evropě. Momentálně tu žije přes 2000 zvířat – například pavián, adax, americký bizon, velbloud, slon africký a spousta jiných.
A tak trochu za královskými manýrami
Královský palác Queluz je 15 km od Lisabonu směrem na severozápad. Dnes ho označují někteří lidé za portugalské Versailles. Stavět ho začali roku 1747, kdy princ Petr, později král Petr III. Portugalský pověřil jeho stavbou architekta Mateuse Vicenta de Olivieru. Od roku 1908 je palác majetkem státu a v roce 1910 ho vyhlásili za národní památku. V roce 1934 ho poničil požár a po rozsáhlé rekonstrukci je vyhledávanou turistickou památkou.
A ještě královské zahrady
Tento palác je také známý pro slávu jeho zahrad. Mají tu mnoho soch a fontán a zahrady jsou právem považovány za jedny z nejkrásnějších tohoto druhu. V zahradách je mimo jiné nádherná fontána s tritony a delfíny.