Zřícenina hradu Pravda: Navštivte jednu z romantických zřícenin hradu. Poznejte, kde se ukrývá Pravda. Udělejte si výlet do přírody a vypravte se na místo, které se nachází uprostřed hlubokých lesů Džbánské vrchoviny.
Volně přístupná zřícenina hradu Pravda
Zříceninu hradu Pravda můžete navštívit kdykoli, ať už v jakémkoli čase i ročním období. Ideální tip na výlet na poslední chvíli či za každé situace, neboť zde neplatí žádná omezení. Naopak, ideální výlet do přírody, který vám naservíruje nezapomenutelný zážitek.
Zříceninu najdete 16 km jižně od Loun, mezi vesnicemi Pnětluky a Domoušice, od vlakové stanice jsou to 2 km. Zřícenina hradu Pravda stojí na zalesněném ostrohu v nadmořské výšce 481 m. Od roku 1958 se jedná o chráněnou kulturní památku ČR.
Nejkrásnější ruina Žateckého kraje
Tak jako v mnoha věcech není snadné najít pravdu, tak je to i v případě této zříceniny. Jak je možné se dočíst, tak počátky Pravdy se datují k druhé polovině 15. století. Ale v současné době je známo, že hrad Pravda je mnohem starší, než uvádějí ony první písemné zmínky. Archeologické nálezy totiž dokládají jeho existenci nejpozději do první poloviny 14. století. A je tak i slučován s tímto fakt, že vznik hradu možno spojovat nejspíše s pány z Kolovrat.
Přestože není známo původní jméno. Je možné se pouze domnívat, že jméno Pravda by mohlo nasvědčovat možné husitské souvislosti, jako zhmotnění svého ideálu v podobě viditelného symbolu Husovy víry v pravdu. Ale k pravdě má husitský původ názvu hradu Pravda opravdu daleko, neboť vznikl dříve, než se husitští válečníci stali postrachem Evropy.
Na druhou stranu je pravdou, že hrad Pravda, dnes zřícenina hradu, díky svému jménu v sobě cosi z bojovného husitského ducha má. Snad k žádnému jinému hradu se neváže tolik příběhů. V roce 1523 hrad prodal Jan Mašťovský z Kolovrat Děpoltovi z Lobkovic. V jeho držení zůstal do roku 1981, ale v té době už na hradě nikdo nesídlil. Protože přestal hrad vyhovovat požadavkům pánů, tak pozvolna pustl. Už v roce 1593 se hrad uvádí jako pustý.
Hrad Pravda dnes aneb co vás čeká
Malebné trosky starého panského hradu Pravda náleží mezi nejkrásnější ruiny Žateckého kraje. Kdo místo navštívil, tak dá za pravdu, že se jedná o jedno z nejkrásnějších, neboť má v sobě i jisté magické kouzlo a tajemství.
Ve skutečnosti vypadá tak trochu jako hrad, trochu jako zřícenina. Zachována jsou celá obvodová zdiva, několik místností, zdivo paláce, vstupní brány a severní val s otvory pro děla. Celý hrad lemuje příkop. Zajímavostí je i to, že se tu nachází značné množství podzemních chodeb. Některé jsou stářím již propadlé a k jakému konkrétnímu účelu sloužily, o tom se lze jen dohadovat.
Hrad či dnes opravdu už zřícenina hradu Pravda stojí na kopci uprostřed listnatých lesů, které na podzim oplývají bohatstvím hub. Zásluhu na malebném a zvelebeném hradu má především občanské sdružení, které se o místo stará. Kouzlo umocňuje i krásná okolní příroda.
Místo, ke kterému se váže řada příběhů
Přestože se jedná o romantickou zříceninu, tak na takto příjemném místě se podle pověstích dějí strašidelné věci. A stejně jako není znám vznik hradu, tak ani původ těchto strašidel. Prochází tu i Bílá paní, což vede k tomu, že má souvislost s jedinou ženou v historii Pravdy, v roce 1527 hrad zdědila Anežka z Lobkovic. A snad právě ona se prochází po nocích za úplňku a se zaujetím sleduje další divadlo. Náhle se otevírá totiž vchod do dávno zasypaného sklepa a z něj se valí hořící a doruda rozpálené sudy, které se koulí po opukovém kopci, naráží do kamenů a zůstává po nich ohnivá stopa. Jak se náhle objeví, tak i stejně záhy tato ohnivá scenérie zmizí a s ní i Bílá paní.
To je Pravda,je tam bordel,jak v ruském tanku !!