Zřícenina hradu Ostrý se vypíná na čedičové skále nad řekou

0
zricenina ostry
Zdroj foto: de.m.wikipedia.org

Zřícenina hradu Ostrý se vypíná nad obcí Františkov nad Ploučnicí v okrese Děčín a tvoří tak jeho dominantu. Vrchol, na kterém hrad stojí, je ze tří stran obtékán řekou Ploučnicí. Byl vybudován tehdy mocným rodem Markvarticů.

Pozůstatky hradu Ostrý, dříve Scharfenstein, najdeme přímo nad obcí Františkov nad Ploučnicí. Nachází se na ostrohu, který obtáčí řeka Ploučnice. V roce 1966 byl zapsán jako kulturní památka. V současnosti je k vidění pozůstatek válcovité věže, vysoký nárožní pilíř před prvním nádvořím a zbytky zdí kolem druhého nádvoří.

Něco málo z historie

První zmínka o hradu pochází z roku 1268, kdy je zmiňován Markvart ze Scharfensteina. Zanedlouho přešel do královských rukou. V té době docházelo k budování mocenských center, která chránila nezajištěnou severní hranici země, proto i hrad Ostrý spadl pod královskou moc. Za vlády Václava II. přechází hrad do rukou šlechtice Jana z Michalovic, který byl častým hostem na pražském panovnickém dvoře a často se účastnil rytířských soubojů. Hrad dále vlastnili jeho potomci.

hrad ostry
SchiDD / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) zřícenina Ostrý

Někdy mezi léty 1406 – 1409 přešel hrad do vlastnictví Berků z Dubé. V době husitských válek hrad odolal. Okolo roku 1440 se hrad stává majetkem Vartenberků. Ti pořádali loupeživé výpravy do Lužice. I když informace není písemně doložena, tak pravděpodobně lužická odveta stála za vypálením a dobitím hradu. Od roku 1515 už je veden jako pustý. Koncem 19. století byly na zřícenině prováděny restaurátorské práce a objeveny různé archeologické předměty. Mezi léty 1928 – 1931 se uskutečnili konzervátorské práce a bylo doplněné nové zdivo. Zřícenina se ale v průběhu let dostala opět do špatného stavu. V roce 2008 byly zahájeny stavební úpravy, jejichž cílem je bezpečnost návštěvníků.

Jak se hradu dostat

Přístup je přímo z obce Františkov nad Ploučnicí, ale i procházkou z Benešova nad Ploučnicí. Ke zřícenině vede zelená turistická značka a je volně přístupná. Výlet můžete spojit i s prohlídkou nedalekého benešovského zámku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here