ZOO Hluboká nad Vltavou: Blízký kontakt se zvířaty tu není jen prázdnou frází

0

 

Tygr ussurijsky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                           Tygr ussurijský               

Okolo 300 druhů zvířat na poměrně malé ploše? To může vypadat jako návod na katastrofu, ovšem rozhodně ne v ZOO Hluboká nad Vltavou, známé také jako ZOO Ohrada. Bezprostřední kontakt se zvířaty minimalizuje nutnost „hluchých bezpečnostních zón“, jež ve velkých zoologických zahradách zabírají tolik „zbytečného“ prostoru. Daň za toto opatření je jediná  – zákaz vstupu psů (kromě vodících).

Jde o jednu z mála zoologických zahrad v ČR, kde se vy i vaše děti dostanete ke zvířatům tak blízko, že se jich můžete téměř dotknout (což samozřejmě mimo dětskou zoo zásadně nedoporučujeme). Kromě toho provází návštěvníky zoologickou zahradou množství vzdělávacích aktivit a zajímavých zákoutí. Sprint mezi voliérami postavenými na betonových pláccích tak rozhodně nečekejte.

Při cestě do zoo se určitě neztratíte

Prvním faktem, který je třeba zdůraznit, je perfektní značení cesty do ZOO Ohrada. Už od Českých Budějovic vás budou ukazatele spolehlivě navádět a ani u jiných směrů to není jiné (pokud jste někdy bloudili při cestě do Liberecké zoo, určitě to uvítáte s povděkem). Auto můžete nechat na velkém parkovišti před zoo  a přímo dovnitř vstoupit buď přes zámek  Hluboká nad Vltavou nebo zamířit o něco více vpravo k samostatnému vstupu do zoo. Jen psy budete muset nechat doma, jak jsme už zmínili výše.

Vstup zoo hluboka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                 Vstup do ZOO

Méně známá sestřenice slavného zámku – změňte to!

Když se řekne Hluboká nad Vltavou, nejspíše se vám jako první vybaví legendární pohádkový zámek. Ano, právě sem míří většina turistů, kteří posléze vezmou blízkou zoologickou zahradu spíše jako jakési zpestření svého „výletu za kulturou.“ A to je rozhodně škoda. Byť je tahle zoo malá, určitě si zaslouží plánování celodenního výletu. Vždyť není kam spěchat – koutků ke klidnému posezení nebo dětských hřišť a sportovních ploch je v zoo dost a dost. Bez obtíží tak lze poznávací program dětem různého věku nakombinovat  aktivnějším vyžitím, což minimalizuje počet otrávených výrazů a žadonění o zmrzlinu.

Původní účel ZOO Ohrada neměl s jejím dnešním posláním (skoro) nic společného

Kdybyste tuto zoo navštívili v době jejího otevření v roce 1939, byli byste nejspíš hodně překvapení tím, co by na vás čekalo uvnitř. Sloužila totiž především jako jakási expozice lovných druhů zvířat z okolních lesů (není, divu, byla založena majitelem hlubockého panství Dr. Adolfem Schwarzenbergem). A aby působila o něco exotičtěji, čekalo tu na návštěvníky i několik lam, kočkodanů a pestrobarevných papoušků.

Od doby svého vzniku se naštěstí ZOO Ohrada posunula o notný kus dál. A to i přes to, že se v 60. letech 20. století zcela vážně uvažovalo o jejím zrušení z důvodu neustále se snižujícího počtu návštěvníků. Aktuálně může nabídnout především povedené simulace nejrůznějších biotopů naší planety, a to přes Evropu a mírná pásma Asie až po exotickou fauna a flóru Austrálie. Nezapomíná však ani na ohrožené druhy české a evropské fauny, jimž je v posledních letech ze stran chovatelů v zoo Ohrada věnována mimořádná pozornost.

Čím zabavit děti? Využijte třeba komentované krmení

detske hriste
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Zajímalo vás někdy, jak loví svou potravu vydry a rosomáci nebo jak si se svým oblíbeným ovocem odkáží pohrát kočkodani? Využijte oblíbených komentovaných krmení během každého všedního i víkendového dne (vydry vám pak podobnou kratochvíli nabídnou dokonce od června až do září). Stačí si pohlídat čas těchto aktivit. První komentované krmení vyder probíhá už v 10:00, ovšem pokud ho nestihnete, nevadí – odpoledne bývá pro velký úspěch ještě jednou zopakováno. A pokud se náhodou plánovaný program, z jakéhokoliv důvodu neuskuteční, najdete informace o této změně přímo na pokladně. Nestane se vám tedy, že byste s dětmi čekali před poloprázdným výběhem.

A co když po takové akci dostanete hlad i vy? Pak určitě oceníte šikovně řešenou restauraci přímo v zoo, nabízející ničím neomezený výhled na dětské hřiště. Můžete si tedy v klidu vypít třeba kávu, zatímco vaše ratolesti už zase vesele dovádějí na četných atrakcích. A nechybí samozřejmě ani oblíbená dětská zoo s možností krmení roztomilých miniaturních koz. Doporučujeme se zásobit pětikorunami, na jiné mince totiž automaty nefungují. Je vhodné nastavit pod výdejní automat menší misku nebo alespoň dospělou dlaň, dětem totiž množství granulí často vypadne na zem. Další krmící automaty jsou i na mostech, kde jimi zase vezmou za vděk velké ryby, proplouvající pod vámi. A nespoléhejte na to, že se vám podaří vyměnit si drobné přímo v zoo, podobný požadavek totiž mívají každý den stovky návštěvníků a na některé se tak jednoduše nedostane.

Lákadlo navíc? Oblíbené noční prohlídky, vhodné i pro starší děti

Chcete zažít zoo tak trochu netradičně? Využijte možnosti večerních komentovaných prohlídek. Probíhají v červenci a srpnu a je potřeba se na ně předem registrovat, a to buď přes e-mail na stránkách zoo nebo přes uvedené telefonní číslo. Jde o poměrně komorní akci, přístupnou cca 30 lidem. Neplní se však tak rychle jako podobné programy v jiných zoologických zahradách, takže to určitě stojí za pokus.

Časová náročnost večerní prohlídky je asi dvě hodiny a rozhodně potěší, že není omezena věkem dětí. Uvažte však, že je potřeba, aby během oněch dvou hodin netropily zbytečný hluk a neplašily tak zvířata. Uvážení je tedy jen na vás. Na prohlídku je nutné dorazit deset minut před začátkem k pokladnám a zaplatit vstup. Další podmínky nejsou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here