Každé umělecké dílo si zaslouží pozornost. Nicméně sochařství je považováno za jedno z nejkrásnějších. Současně je také nejnáročnější. Některé sochy však nepřehlédneme díky velikosti, na jiné se naopak nelze vynadívat.
Není třeba se vydávat za velkou louži, abyste mohli vidět ty největší krásy. Socha Svobody není zdaleka jediná, která budí pozornost a taktéž ani není nejvyšší sochou. Pozitivní je, že za nejlepším uměním se nemusíte vydávat na dalekou cestu.
Kolos ve Florencii, Itálie
Impozantní obří socha krčícího se muže budí dojem filmové kulisy, ale Apeninský kolos je reálnou záležitostí. Toto význačné veledílo pochází z mistrovské dílny renesančního italského umělce Giambologna. Socha pochází ze 16. století a nachází se v parku vily Pratolino, které je situováno jen několik kilometrů za toskánskou metropolí, Florencií.
Toto skalní dílo je zajímavé nejen samo o sobě, ale dokonce uvnitř sochy se nachází jeskyně a důmyslná struktura uměle vytvořených chodeb, kde se člověk může velmi snadno ztratit.
Matka Vlast volá ve Volgogradu, Rusko
Monumentální dílo, které nelze přehlédnout. Uhrane vás nejen tím, jak bylo možné postavit sochu o váze osmi tisíc tun jenom z udusané hlíny. Stalo se tak v roce 1959. Socha se vyjímá nad ruským Volgogradem. Je součástí Památníku Bitvy o Stalingrad na návrší Mamjova mohyla. Tento ruský um měří 85 metrů. Dnes se jedná o největší sochu v Evropě a vůbec nevětší sochu ženy na světě. Socha ženy, která neustále odolává nelítostným živlům a statečně stojí na místě.
Největší socha Buddhy v klášteře Wat Muang, Thajsko
Buddhismus je v Thajsku hlavním náboženstvím. Není divu, že se tu malými i většími Buddhy jen hemží i v podobě soch. Jejich zpracování se sice liší regionu od regionu, ale základní znaky zůstávají stejné, tj. široká ramena, protáhlé ušní lalůčky. A právě v klášteře Wat Muang, které je vzdálené cca 140 km severně od Bangkoku se nachází největší socha Buddhy v Thajsku, tzv. Velký Buddha Thajska, která je vyrobena z čistého stříbra.
Socha měří 92 metrů a široká je 63 metrů. Její stavba začala v roce 1990 a ukončena byla až v roce 2008. Na rozdíl od jiných zdejších soch, tak tato znázorňuje Buddhu sedícího v lotosové pozici.
Sfinga v Gíze, Egypt
Socha, která patří k těm nestarším. Sfinga byla vytesána do podloží plošiny v Gíze, do jediného hřebenu vápence, jehož délka je 73 metrů a výška činí 20 metrů.. Jde o jednu z mála staveb starověkého Egypta, která na svém povrchu nenese žádné nápisy. Doposud na soše nebyl nalezen ani jediný znak. V roce 1905 došlo k odstranění písku. Díky tomu bylo odhaleno celé tělo Sfingy, neboť předtím byla pokryta pískem. Přestože se uvádí postavení sochy v době vlády 4. dynastie faraónem Rachevem, avšak archeologické i geologické výzkumy naznačují, že socha je mnohem starší.
Socha Davida (Michelangelo) ve Florencii, Itálie
David je renesančním sochařským dílem Michelangela Buonarrottiho z období 1501 až 1504. Je zřejmě nejslavnější lidskou sochou a zároveň je toto dílo považováno za jedno z nejlepších v rámci sochařského vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. Socha je vysoká 410 cm (bez podstavce) a široká je 199 cm. vyhotovena je z mramoru a její váha je cca 6 tun.
Socha, která byla umístěna u vchodu do Palazza Vecciho po staletí, byla přemístěna a nachází se v místní Akademii. Současná socha, která vystřídala originál, je jen věrnou kopií.
Maxipes Fík a Ája v Kadani, ČR
I u nás máme krásné sochy. Za pozornost, která potěší nejen děti, ale i dospělé, však je to vzpomínka na jejich dětství. V Kadani se nachází hned dvě sochy tohoto legendárního českého pohádkového psa. První sochou je ocelová plastika s výřezem. Druhá socha je v klasickém provedení z pískovce, kde Fíkovi společnost dělá jeho věrná kamarádka Ája. Pro děti se jedná o jedinečný zážitek, neboť si mohou i na sochu vylézt a nechat se vyfotit.