Kolešovka, malebná lokálka skrývající také muzeum s unikátní sbírkou historických lokomotiv a vozů

1
Kolesovka
Zdroj foto: Michal Vitvera

Kolešovka – malebná železniční trať vedoucí z Lužné u Rakovníka do Kolešovic je jednou z mála tratí, kde je dodnes každoročně provozována turistická doprava parními vlaky. Každou sobotu o letních prázdninách se cestující mohou svést nostalgickou soupravou po krásné krajině plné chmelových sadů. Mimo to je možné navštívit také muzeum historických vozidel na vlečce v Kněževsi. Čas na prohlídku je vyhrazen, protože spoje směrem na Lužnou čekají u muzea celkem hodinu.

Železniční trať

Železniční trať, v jízdním řádu označena číslem 125 vznikla v 2. polovině 19. století. Osobní doprava tu byla zastavena již v roce 2006. Od té doby se jedná o muzejní lokálku s občasným provozem nostalgických vlaků, zejména v letní sezóně. V provozuschopném stavu ji udržuje jak spolek historických vozidel v Kněževsi, tak i největší železniční muzeum situování do Lužné u Rakovníka.

Kolesovka Stanice Krupa
Zdroj foto: Michal Vitvera                              Stanice Krupá

Na trati se každou letní sobotu střídá několik unikátních parních lokomotiv. Svést se tak můžete soupravou, v čele například s lokomotivou označenou 423.094 z roku 1928 nebo krasavicí označenou 555.0153 z roku 1944, která v minulosti dominovala zejména nákladním vlakům.

Muzeum

Nejzajímavější zastávkou na této trati je bezesporu Kněževes. Místní muzeum založené v roce 1981 má v současnosti hojnou sbírku vozidel různých trakcí, z čehož je nejvíc parních lokomotiv. Nechybí ani několik renovovaných vagónů sloužící právě pro nostalgické jízdy na Kolešovce.

Souprava vyjíždí z Lužné vždy v 9:52 a 13:52. Zpět z Kolešovic se lze dostat v 10:52 a 14:52 s tím, že v Kněževsi je vždy hodinová pauza využitelná především k návštěvě zmíněné místní železniční expozice.

1 komentář

  1. Všude ve světě i u nás,se tyto dráhy opravují a znovu zprovzňují.U nás v Děčíně je pravý opak,zde je nádherná KOzí dráha,ale Děčínský magistrát se ji,již několik let,za pomoci policie,snaží zničit a zlikvidovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here