Lázeňské město Poděbrady pro milovníky filmu a kulturních památek

0
zamek Podebrady
Zdroj foto: cs.wikipedia.org              zámek v Poděbradech

Do Poděbrad s celou rodinou! Zde si totiž přijdou na své malí i velcí, neboť si rozhodně nenechte ujít návštěvu filmového muzea a pak samozřejmě Poděbrady mají historický klenot neboli zámek. Co vás zde čeká?

Film Legends Muzeum

V centru historického lázeňského města otevřelo své brány filmové muzeum neboli Film Legends Museum, které je zcela ojedinělým projektem svého druhu v celé Evropě. Muzeum původně vzniklo ze soukromé sbírky a bylo otevřeno v Praze, ale pro velký zájem a nezbytné nutnosti většího prostoru bylo trvale přemístěno do Poděbrad. Zde došlo ke slavnostnímu otevření v březnu 2016.

Pokud jste příznivci filmů, komiksů, akčních hrdinů, legend filmového plátna, pak vás doslova nadchne návštěva muzea. Na své si rozhodně přijdou děti, neboť je zde k vidění unikátní expozice plná hollywoodských pohádkových postav, kde nechybí ani postavy od Walta Disneyho.

Dále v muzeu uvidíte exponáty z filmů, jako je například Avatar, E.T. Mimozemšťan, Indiana Jones, Pán Prstenů, Terminátor, Batman, Iron Man, Avengers, Superman a mnoho dalších. V muzeu se nachází více jak 600 exponátů. U všech vystavených replik je dbán zřetel na přesný detail i zpracování. Můžete tu tak vidět repliky, masky i makety, dle kterých filmoví tvůrci tvoří další materiál, jenž je následně viděn v kinech. Máte zde i možnost se dozvědět o umělcích ze světa filmu, jako je James Cameron, Steven Spielberg, Stan Winston či Steve Wang.

O víkendech je zde možné vidět živé postavy z filmů, kdy tak můžete potkat Vetřelce, Sněhurku, Růžového pantera a další. Malé návštěvníky zajisté potěší i malování komiksových postaviček na obličej.

Součástí muzea je také obchod a občerstvení, kde si můžete odpočinout, osvěžit se a vydat se na prohlídku zámku.

Libenskeho kolonada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                    Libenského kolonáda

Poděbradský zámek je dominantou lázeňského města

Zámek je nepřehlédnutelnou dominantou, která se nachází na pravém břehu řeky Labe. Poděbradský zámek vznikl přestavbou z původního přemyslovského hradu na místě, které bylo osídleno již od pravěku. První dochovaná písemná zmínka o kamenné stavbě je z roku 1108. Hrad byl několikrát v obležení, nejprve vojsky císaře Zikmunda, poté husitskými a ke značnému poškození došlo i za třicetileté války při obléhání Švédy.

V letech 1495 až 1840 došlo k postupné přestavbě, nejprve do renesanční podoby. Dnešní tvář zámku zůstala zachována po poslední barokní úpravě, což bylo v letech 1723 až 1780. K zámku náleží malý parčík. Přestože zámek je velký, tak přístupný je jen z menší části. V samotném zámku je památník krále Jiřího.

Zámecká studna

V jihovýchodním rohu vnitřního nádvoří zámku se nachází zámecká studna, která kdysi bývala jediným dostupným zdrojem kvalitní pitné vody nejen pro zámek, ale i pro celé město. Studna byla vysekána v opukové skále ve 13. století do hloubky 13 metrů. Dle dochovaných zpráv z 16. století byla nahoře kovaná mříž. Později byla vrchní část studny vyzděna. A právě velký provoz u studny, která byla před vchodem do knížecí rezidence, podnítila knížete Hohenlohe, aby pomohl městu s vybudováním vodovodu do města z okolních panských lesů a vrtáním studní. Později ve 40. letech 20. století byla studna zasypána. Při celkové obnově zámku došlo k jejímu vyčištění a je opatřena novou skruží i mříží.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here