Máte rádi vlaky a železnice? Navštivte Železniční muzeum Sudoměř

0
elezniční muzeum Sudoměř
železniční muzeum Sudoměř

Považujete se dokonce za většího milovníka vláčků než je Sheldon Cooper? Potom by Vám jistě v seznamu navštívených míst nemělo chybět železniční muzeum v Sudoměři u Mladé Boleslavi s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno.

Tohle muzeum najdeme na historickém nádraží, které zde bylo vystaveno již v roce 1897 a jeho provoz se zachoval dodnes. Expozice pokračuje z nádražní budovy až pod širé nebe.

Co na Vás v železničním muzeu čeká?

Obdivovatelé všech různých vláčků a mašin si zde rozhodně přijdou na své, jelikož zde můžete vidět nejenom jejich nepřeberné množství, ale také například kolekci drezín – jak šlapacích, které sloužily jen na krátké kontrolní jízdy, tak motorových, které zvládly trasy dlouhé klidně i třicet kilometrů. Jejich pomyslnou královnou je drezína sovětské výroby z roku 1967, která je poslední dochovanou drezínou tohoto typu.

Dále se můžete pokochat pohledem na sbírku kolejnic, na šlapací traťmistrovské kolo, schránku s historickými kartonovými jízdenkami, rakousko-uherskou lékárničku či různorodé nářadí, používající se na údržbu kolejnic. Vevnitř můžete dokonce obdivovat kancelář přednosty stanice, která se zachovala z 20. let minulého století. Další zajímavostí je například sbírka drážních luceren či uniforma přednosty stanice, ke které náleží samozřejmě i šavle z roku 1885.

Nádraží je velice oblíbenou destinací nejenom návštěvníků zvědavých na kus naší historie, své kouzlo ale ukázalo i filmařům, kteří jej použili pro natáčení seriálu Zdivočelá země a zároveň se zde natáčel celovečerní film Únos domů.

Tuhle unikátní expozici můžete vidět každý rok v období od května do září a do v době od 9:00 do 17:00. Tak se přijďte pomyslně projet na dráze nevšedních zážitků a objevit kus historie, která se Vám otevírá v celé své kráse a zahrne Vás jak poučným, tak poklidným a příjemným dojmem železniční kultury.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here