Milujete koně? Navštivte Zemský hřebčinec Písek

0
Zemský hřebčinec Písek

„Dává nám všechno, co má. Rychlost, vytrvalost, sílu. Ale plane v něm i jeho divoký duch, Byl jiskrou, která zažíhala dávné mýty. Byl chloubou králů i dobyvatelů. Byl oporou civilizace. Pod údery jeho kopyt se utvářely dějiny. Dodnes mí v našich srdcích místo ona pyšná krása, která nese jméno kůň.“

Tenhle citát by se krásně vyjímal u vchodu do Zemského hřebčince v Písku. Jedná se totiž o nepsaný „koňský ráj“, který můžete sami navštívit a s jeho koňmi se seznámit, projet se na nich, hřebelcovat či dokonce ustájit. Prakticky vše, co si budete přát.

Jedná se o další z našich krásných národních kulturních památek, která je ale zároveň státním podnikem.  Její vznik se datuje na přelom 19. A 20. Století, stejně tak jako začátek chovu koní v Písku. Z jejího chovu pocházel také známý kůň Ardo, který byl inspirací pro sochaře J.V. Myslbeka při modelaci koně sv. Václava, stojící na Václavském náměstí v Praze. V celé ČR už jsou pouze tři státní podniky zabývající se chovem koní, další dva jsou v Kladrubech a v Tlumačově.

V tomto areálu dbají na komfort ustájených koní a stejně tak i vznik hřebčince byl podřízen požadavkům na zdravé ustájení plemenných hřebců. Proto zde najdeme množství prostorných a vzdušných stájí, krytou i otevřenou jízdárnu, inseminační středisko a dokonce i izolační stáj. Všechny budovy areálu se pyšní výstavbou z režného dřeva se secesními detaily, stejně jako jeho dominující správní budova.

Areál nabízí i možnost prohlídek s průvodcem, bez kterého není možno se po areálu pohybovat díky jeho nepřetržitému provozu. Letos máte tuhle možnost od dubna. Dále můžete využít služeb jezdeckého výcviku v prostorách jezdecké haly. Ať jste začínající jezdci či pokročilí, vždy se tu pro Vás najde vhodný kůň a trenér. Pokročilí jezdci si dokonce můžou domluvit vyjížďku až do píseckých hor. Děti se můžou výcviku účastnit od 12ti let.

Tak už na nic nečekejte a vydejte se vnímat dusot koňských kopyt a kochat se jejich upřímným pohledem.

ceník – hřebčinec písek

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here