Renesanční sídlo ve Velkých Losinách se může pyšnit jednou z největších sbírek tapiserií u nás

0
Velke Losiny
Zdroj foto: Michal Vitvera                           Zámek Velké Losiny

Zámek ve Velkých Losinách se nachází přibližně 11 km od moravského města Šumperk. Renesanční sídlo v minulosti obývalo několik známých vládnoucích rodů, jako jsou například Žerotínové a Lichtenštejnové. Zámek Velké Losiny byl využíván především pro letní rekreaci zdejších panovníků. Nechybí ani dochované trojpodlažní arkády, což jsou tzv. průchozí balkóny bez oken. Největší chloubou dnes již státního zámku je jedna z největších sbírek tapiserií. Jedná se o obrazy malované přímo na koberec.

Historie sídla v Losinách sahá až do 16. století. Přestavbu tehdejší tvrze ve špatném stavu provedl rod Žerotínů. Vznikl tak honosný letní zámek. Stavba je často spojována také s čarodějnickými procesy. Ty zde probíhaly v 2. polovině 17. století. Tyto procesy si vyžádaly až 56 obětí. V roce 1802 byl zámek prodán nadcházejícímu rodu Lichtenštejnů, kteří zde vládly až do 1. poloviny 20. století. V roce 1945 je sídlo majetkem státu.

Velké Losiny zamek
Zdroj fotzo: Michal Vitvera                Zámek Velké Losiny

Prohlídkové trasy

Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout kompletně celý zámek včetně kuchyně. V místnostech jsou dochované původní podlahy, proto je nutné při prohlídce chodit pouze po instalovaných kobercích, aby se dřevěná podlaha nepoškodila. Během prohlídkové trasy jsou samozřejmě k vidění již zmíněné tapiserie v kompletní zámecké sbírce.

Zpřístupněny jsou celkem tři prohlídkové trasy. První vede po stopách rodu Žerotínů, druhá po stopách Lichtenštejnů a třetí kompletně celým zámkem. Nejdelší trasa trvá okolo 90 minut s odborným výkladem o místní historii. Každoročně se v prostorách sídla koná několik kulturních akcí a výstav, které rozhodně stojí za návštěvu.

Jak se dostat na zámek?

Zámek ve Velkých Losinách je díky své poloze snadno přístupný jak po silnici, tak i po železnici. Pokud přijedete autem, zaparkovat lze přímo u zámku na kapacitním parkovišti. Vlaková zastávka je vzdálena pouhých 500 metrů a spoje odtud jezdí do Šumperka, Zábřeha na Moravě nebo do Olomouce.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here