Zámek Náchod, kde lze vidět historické klenoty i živé medvědy

0
zamek nachod
Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Náchod

Udělejte si výlet do města Náchod. Město, které může být oprávněně hrdé na raně gotický zámek. Prohlídka zámku je unikátním a nezapomenutelným zážitkem, která zaujme i menší návštěvníky. A ještě si můžete užít podívanou na živé medvědy.

Vydejte se do východočeského města Náchod. Původně se jednalo o raně gotický hrad, který byl vystavěn ve 13. století. Tehdy sestával jen z jediného nádvoří s obytným palácem a obrannou válcovou věží. Zámek uvidíte již z dálky při příjezdu do města Náchod. Nyní má zámecký komplex 5 nádvoří a nabízí pozoruhodnou atmosféru.

Ohlédnutí do historie

Hrad a zřejmě i samotné město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Na renesanční zámek byl hrad přestavěn rodem Smiřických na přelomu 16. a 17. století. Zámek se poté postupně dostal do vlastnictví Ada Erdmana Trčka z Lípy, poté byl vlastníkem zámku italský šlechtic Ottavio Piccolomini de Arragona, toho vystřídal Petr Biron, jehož následoval vévoda Kuronský a Zaháňsky, poté jeho dcera Kateřina Vilemína. Pak panství zakoupil kníže Jiří Vilém Schaumburg-Lippe pro svého syna Viléma Karla Augusta. Tato německá knížata vládla v Náchodě až do konce druhé světové války. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.

nachod
Zdroj foto: cs.wikipedia.org    zámek

Rozsáhlá prohlídka s bohatým menu

Zámek Náchod je opravdu klenotem, skvostem a především s obsáhlou nabídkou v rámci okruhů, kdy si tak lze vybrat ze tří základních okruhů. V tomto podání se nabízí následující menu, první základní okruh nabízí reprezentační pokoje Piccolominiů, druhý okruh čítá salony druhého patra s malovanými trámovými stropy ze 17. a 18. století a bývalé hostinské pokoje v západním křídle. Třetí základní okruh nabízí návštěvu reprezentačního bytu vévody Zaháňského, byt Kuronského, Petra Birona a další komorní interiéry ve stylu klasicismu, empíru a biedermeieru.

Dále si návštěvník může vybrat ze dvou kombinovaných výběrových okruhů. První zahrnuje reprezentační pokoje Piccolominiů a salóny druhého patra, reprezentační prostory prvního zámeckého patra s historickými prostory. Druhý výběrový okruh čítá reprezentační pokoje Piccolominiů a reprezentační byty Kuronského, Zahaňského a Birona.

Dále je zde pro návštěvníky připravena faleristická a numismatická sbírka. Prohlídkový okruh bez průvodce, který zahrnuje prohlídku obranné věže s hladomornou, středověké sklepy s původní hradní studnou, vyhlídkovou terasu nad městem.

Piccolominská zahrada

Piccolominská zahrada byla založena v roce 1751 ve francouzském stylu. Nachází se na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Dnešní podobu získala po úpravě dle plánů ing. Arch. J. Buška. Stalo se tak v roce 1949 a z této doby pochází i kašna a sochařská výzdoba.

Medvědárium na zámku

Zámek Náchod se pyšní unikátní a rovněž atraktivní nabídkou pro turisty. Medvědárium na zámku bylo zřízeno v roce 1994. Jde dokonce o jeden z největších medvědinců v Čechách. Oba medvědí parťáci byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra Emila Šimka. Stalo se tak právě v roce 1994. Medvědi nejdříve museli jít do karantény v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové a poté byli převezeni na náchodský zámek.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here