Zámek Choltice: Nabízí bohaté menu čítající historii, přírodu i vodníky

0
zamek choltice
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                     zámek Choltice

Naplánujte si výlet do malebného zámku nacházejícím se v Pardubickém kraji. Zámek Choltice nabízí nejen význačné historické klenoty, ale také krásu okolní přírody a můžete si užít i jeho impozantní pohled na okolí z rozhledny.

Zámek Choltice leží cca 8 km od města Přelouč a 15 km od města Pardubic. A rozhodně stojí za návštěvu.

Zámek je raně barokní stavbou, avšak dle původního návrhu Luca di Rossi z Pisy měl mít čtvercový půdorys a strany měly tvořit budovy a severní strana měla být uzavřena mohutnou mříží. Bylo zamýšleno, že středem celé stavby bude kaple, která měla být vestavěná doprostřed jižního křídla. Jelikož se nedostávalo finančních prostředků, tak byla vystavěna takřka polovina projektované budovy.

Zámek se stavěl spíše do šíře než do výšky. Vnějšek je členěn toskánskými pilastry, okna jsou ještě po renesančním způsobu sdružená a jsou rámována pravoúhlými lišty, ale mají pro daný raně barokní sloh typické uši s klapkami. Okna z nádvoří v západním křídle arkády byla na začátku našeho století zasklena. Dostatečný prostor umožňoval, že se dalo v přízemí projet kočárem. V zámku v roce 1673 byla založena lékárna pro chudé, která se nacházela na konci arkád.

Prohlídkový okruh pro dospělé

Rozhledna Barborka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Rozhledna Barborka

První prohlídkový okruh zahrnuje kapli sv. Romedia, která pochází ze 17. století. Vchod do kaple je z nádvoří a tvoří ho toskánské sloupy s balustrádou. Kaple je osmibokovou stavbou a uvnitř je členěná deseti pilastry. Za zvláštnost kaple je považováno umístění osmi kacířů heretiků s ostouzejícími emblémy. Postavy doplňují i dva čeští kacíři Jeroným Pražský a Jan Hus. K vidění jsou pozoruhodné archeologické expozice a taktéž zámecká barokní lékárna. Dále zde návštěvníci mohou vidět expozici zbraní, dobové hudební nástroje, knihovnu s čítárnou, ale také nahlédnou do jídelny, obřadního sálu a spatří trofejové schodiště.

Prohlídkový okruh pro děti

Druhý prohlídkový okruh, jehož patronem je známý český herec Josef Dvořák, je určen především pro malé návštěvníky, neboť zahrnuje expozici vodníků a černé divadlo. V rámci prohlídky se děti dozví, jací vodníci se nachází u nás v Čechách, který vodník je vzácný, stejně tak bude vysvětleno, proč je vltavský vodník příbuzný s labským.

Expozice černého divadla nabízí k vidění prostor s nasvícenými pohádkami a názornou ukázkou, na jaké bázi a jak vlastně černé divadlo funguje.

Užijte si krásu okolí

Při návštěvě zámku si nenechte ujít procházku náležejícího parku s oborou, jenž se nachází na místě hradeb starého zámku. Anglický park o rozloze 70 ha zaujme kaskádou rybníků a prastarými habry, platany, duby. Obora je dnes přírodní rezervací.

Pohled na okolí z dostatečné výšky

Pokud chcete mít vše jak na dlani a z výšky deseti metrů shlédnout města Pardubice, Hradec Králové, nedaleké Železné a Orlické hory či Krkonoše, pak nevynechejte rozhlednu Barborka. Byla vybudována v roce 2004. Jde o neopláštěnou stavbu mající točité schodiště uprostřed a tvoří ji dvě patra, načež horní ochoz je chráněný nízkou jehlanovou střechou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here