Yosemitský národní park je známý horolezeckými stěnami, vodopády a sekvojemi

0
Yosemite
Foto: Kyle D (talk · contribs) / Public domain

Yosemitský národní park: Kdybyste si měli vybrat jen jeden z národních parků na území Spojených států, rozhodně se vyplatí zajet právě do toho Yosemitského (Yosemity National Park), neboť zde na poměrně malém území uvidíte nejvíce přírodních zajímavostí.

Kde se park nachází

Yosemitský národní park se nachází ve střední Kalifornii v pohoří Sierra Nevada. Za národní park byl vyhlášen již v roce 1890 a v roce 1984 pak byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Celková plocha parku je přes 3000 km2 a nejvíce je turisty navštěvováno tzv. Yosemitské údolí podél řeky Merced s největším vodopádem v USA – Yosemitským vodopádem, který měří 739 m (pozor: vodopád je přes léto suchý).

Žulové skály

Nejkrásnějšími geologickými útvary Yosemitského parku jsou žulové skály, dokonce zde najdeme nejvyšší žulový monolit na světě – tzv. El Capitan. Je to monolit, na který ročně vylezou tisíce horolezců. O něco menší je monolit Half Dome, který ale také stojí za zhlédnutí. Žuly v parku jsou tvořeny hlubinnými vyvřelinami. Díky působení eroze pak v parku vznikla údolí a kaňony.

narodni park yosemite
Foto: Brocken Inaglory / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Vyhlídkové body

Jestliže si chcete z parku odnést krásné fotografie, a to i panoramatické, vyhledejte některý z vyhlídkových bodů. Jeden z nejnavštěvovanějších je tzv. Glacier Point, který se nachází ve výšce 2199 m n. m. Nesmíte se však bát výšek, neboť strmý pohled do údolí budete mít přímo pod vašima nohama. Dalším pěkným vyhlídkovým bodem je pak Old Inspiration Point, který je položen o něco níže.

Sekvoje

Ve stínu obrovských sekvojí spočinete asi nejraději v létě, kdy teploty v parku dosahují až 40 °C. Sekvoje naleznete například v lese Mariposa Grove a největší exemplář nese své vlastní jméno: Grizzly Giant a je starý přes 2000 let.

Fauna a flóra

Biologická diverzita tak malého parku je také více než překvapující. Pět vegetačních pásem – podhorské doubravy, vyšší horské a nižší horské, subalpinské a alpinské pásmo v sobě skrývá nespočet význačných živočichů. Na svých cestách můžete potkat kojoty, lišky, černé medvědy, sojku Stellerovu, sviště i ropuchu yosemitskou.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here