Fly: Přírodní úkaz v podobě rostoucího barevného gejzíru

1
gejzir fly
Zdroj foto: Jeremy C. Munns / Public domain

Přírodní jev, který byl objeven člověkem a to zcela náhodně. Jak k tomu došlo? Jak je možné, že tento gejzír Fly nejen ohromí tím, že stále narůstá do výšky, ale i svou barevnou show. Kam se vydat, abyste mohli toto přírodní dílo vidět na vlastní oči?

Gejzír Fly v Nevadě

Abyste mohli spatřit tuto nádhernou podívanou, která se vám těžko jinde naskytne, tak je třeba si udělat výlet za velkou louži. Gejzír se totiž nachází v americké Nevadě, v okrese Washoe, konkrétně v blízkosti pouště Black Rock Desert. Gejzír je vidět i z dostatečné vzdálenosti. Tryská hned ze tří vrcholů. Nabízí jedinečnou podívanou. Sinice a řasy vykouzlily na kamenných stěnách barevnou show v podobě žluté, zelené, hnědé, které střídá oranžová, červená a béžová.

Jen tak pro zajímavost, zbarvení mají na svědomí usazené minerály, kdy tak žlutou barvu představuje síra, zelenou řasy a červenou železo.

Tři vrcholy Fly gejzíru jsou obklopeny kaskádovitými jezírky s horkou vodou, která je bohatá mimo jiné na uhličitan vápenatý. Gejzír byl objeven v roce 1916. A to zcela nečekaně, rozhodně ne záměrně.

Původně studna, dnes unikát

Nevada
Zdroj foto: Ken Lund from Las Vegas, Nevada, USA / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Gejzír byl objeven tehdejším majitelem pozemku, který se rozhodl pro vyhloubení studny, která by sloužila pro zavlažování okolí. Při vrtání dělníci porušili stěny geometrální kapsy. O pár let později, konkrétně v roce 1964 z narušeného místa začala vyvěrat vroucí voda, která se v průběhu pár měsíců změnila na gejzír, který nepřetržitě chrlí vodu, na rozdíl od mnoha gejzírů nejde tak jen o frekvenci několika výtrysků.

Skála i bezprostřední okolí je zbarveno termofilními organismy do výrazných barev.

Tento okouzlující a impozantní unikát si můžete prohlédnout i zpovzdálí. Za větrného počasí je proud rozprašován do širokého okolí. Jde o silný proud teplé vody. Gejzír Fly vypadá zkrátka jak nereálný úkaz, ale opravdu existuje a je vyhledáván turisty z celého světa. Tuto barevnou show můžete opravdu vidět na vlastní oči.

Gejzír Fly neboli Fly Geyser

Pozoruhodným faktem je i to, že gejzír rok od roku narůstá v řádu několika centimetrů. V síti spletitých jezírek se hemží malé rybky. Voda z gejzíru tryská neustále, tudíž vždy uvidíte tuto nádhernou a neobyčejnou podívanou. Půl kilometru od gejzíru Fly se nachází silnice č.34, ze které je možné již vše sledovat. Gejzír se nachází v nadmořské výšce 1223 metrů a tryská do výšky více jak 1,5 metru. Jeho šířka činí 3,7 metru. Můžete se setkat také z názvem Fly Ranch Geyser. Trojitý vrchol je spojen se srážlivostí minerálů, které daly vzniknout ryze přírodnímu úkazu.

Gejzír, který vytváří již výše zmíněná jezírka, kdy některá z nich jsou už natolik chladná, že je možné se v nich i koupat, což zajisté řada návštěvníků s radostí vítá.

1 komentář

  1. Mám dojem, že gejzír leží na soukromém pozemku a není k němu přístup. Je ho možno pozorovat pouze z dálky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here