Přírodní fenomén: Božský vodopád vyniká nejen magickým místem a krásou

0
vodopad gothafoss
Chensiyuan / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Vodopád Godafoss: Vodopády od nepaměti patří mezi přírodní jevy, které dokáží člověka ohromit, fascinovat a vyvolávat různé emoce. Mezi jeden z nejkrásnějších patří tzv. božský vodopád. Odkud pramení toto pojmenování? Kde se nachází? Čím je natolik mystický, že se odlišuje od ostatních vodopádů?

Masa padající vody je magnetem pro lidský zrak i sluch

Koho by nepřitahoval a neuhranul pohled na tu masu padající vody, bouřlivý hřmot dopadající tříště a k tomu mnohdy i oblouk v podobě barevné duhy? Podívaná na vodopády je vždy zážitkem, který v každém vyvolává jisté emoce. Pohled dokáže doslova pohltit a někdo je schopen tento přírodní jev sledovat hodiny a hodiny. Pokud chcete vidět jeden z nejkrásnějších vodopádů, vydejte se na Island.

Gothafoss
Andreas Tille / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Božský vodopád

Vodopád Goðafoss (Godafoss) je jedním z nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Najdete ho zhruba na půl cesty mezi jezerem Mytvan a městem Akureyri, pár desítek metrů do Ring Road. Nachází se na severu Islandu na silnici č.1. To znamená, že ho rozhodně nemůžete minout a snadno ho naleznete. A pokud pojedete z východu, tak už vodopád uvidíte dokonce v předstihu několika kilometrů.

Godafoss, Božský vodopád či také vodopád Bohů na rozdíl od ostatních vodopádů na Islandu není nijak vysoký. Vodní tok ledovcové řeky Skjálfandaftjót tu spadá z výšky 12 m a vytváří tímto vodopád ve tvaru podkovy o šířce okolo 30 m. Jeho podkovitý tvar připomíná jednak Niagarské vodopády. Nejkrásnější je pro svou tyrkysovou barvu vody, která vyniká nejvíce za pěkného počasí.

Jak přišel tento vodopád ke svému jménu?

Vodopád tvoří velmi působivou kaskádu. Voda padající z výšky 12 m. Tato část kaňonu se vytvořila před více jak 8000 lety ve starém lávovém poli, které zde vytvořila sopka Trölladygja. Dnes se jedná o již vyhaslou sopku.

Vodopád Godafoss nesmazatelně vstoupil i do dějin a to sice tím, když okolo roku 1000, některé prameny uvádí rok 999, zákonodárce Porgeir Ljósvetningagooi rozhodl o náboženství, které zdejší obyvatelé budou vyznávat. Při cestě kolem vodopádu do něj vhodil pohanské rytiny severských bohů. Tímto faktem stvrdil, že obyvatelé země se stávají křesťanským národem. V katedrále v Akureyri je tato významná událost zachycena prostřednictvím vyobrazení na jednom z oken. Na jejím základě dostal vodopád jméno Godafoss, což v překladu znamená „vodopád Bohů“.

Uvádí se, že v této tradici pokračovali Vikingové i v budoucnu, kdy vhazovali do vodopádu pohanské batůžky. Činili tak při návratu ze zasedání parlamentu.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here