Vyrážíte na adventní trhy ve Vídni? Zvládnete to i bez cestovky

0
belveder
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                        Belveder

Vídeň a adventní trhy: Mezi milovníky té pravé sváteční atmosféry jsou legendou. Množství stánků s vánočními dekoracemi, suvenýry a jídlem. Živé jesličky, pravá vánoční hudba, pohodová atmosféra atd. Každý, komu nejsou Vánoce tak úplně lhostejné, by měl tuhle nádheru zažít alespoň jednou.

Není divu, že se této příležitosti chytila spousta cestovních kanceláří a nabízejí nejrůznější krátké i dlouhé výlety s ubytováním nebo bez a dalšími lákadly. A přitom jde o zcela zbytečně vynaložené peníze. Z ČR se do Vídně dostanete pohodlně vlakem (nepočítáme-li auto nebo zájezdní autobusy) a samotná orientace na místě také není těžká. V našem článku vám poradíme, co byste měli vědět a na co si dát pozor.

Kromě včasné jízdenky se vám bude hodit i mapa a trocha chuti k poznávaní nových míst. Nic víc opravdu nebude třeba.

Jakmile vystoupíte z vlaku, čeká na vás ve Vídni spousta lákadel

Jestliže vás opravdu co do cestování zaujal vlak, doporučujeme vystoupit na hlavním vídeňském nádraží. Odtud je to už coby kamenem dohodil k mnoha zajímavým památkám. Do města se lze vydat pěšky (a užívat si přitom všudypřítomné okolní výzdoby) nebo si chytit tramvaj či autobus. Svézt se můžete přímo na hlavní náměstí k vánočním stánkům, ale byla by to škoda. Doporučujeme si nejdříve projít památky a zajímavosti Vídně a teprv cestou zpátky se vláčet s množstvích vánočních dekorací a suvenýrů, které si nakoupíte.

A kam se vydat? Cesta vás může zavést třeba do Belvederu, což je nádherný barokní palác s ještě krásnějšími zahradami. Prohlídka však patří mezi časově náročnější, takže pokud do Vídně dorazíte třeba pozdě dopoledne (nebo dokonce později), raději si ji nechte ujít. Mihněte se tedy jen zahradami a zamiřte k blízkému kostelu sv. Karla Boromejského. Jeho interiéry opravdu stojí za krátkou prohlídku – a co víc. Vídeňská sváteční atmosféra se už dostala až sem. V jeho okolí totiž najdeme množství stánků s vyhlášeným rakouským vánočním punčem. Přijdete-li dopoledne, bývá jich otevřeno jen málo, po třetí hodině je nabídka mnohem pestřejší.

Máte chuť na další příjemnou procházku s hrnkem horkého nápoje v ruce? Obětujte deset minut pohodové chůze a dostanete se k vyhlášené Státní opeře. Stojí v samém centru města, takže intenzita vánoční výzdoby narůstá. Už nejde jen o ozdobené lampy a stromy, ve zdobnosti se předhánějí i majitelé výloh nejrůznějších obchodů a krámků.

Jde o dlouhou pěší zónu, takže se můžete v klidu a beze strachu kochat. Pokud vám hrozí nějaké nebezpečí, tak nanejvýš od nepozorného cyklisty. Jakmile pěší zónu minete, dojdete až na Stephanplatz, kde se nachází (nepřekvapivě) kostel sv. Štěpána. I on patří k tomu nejkrásnějšímu, co Vídeň (a nejenom ta adventní) nabízí. Naplánujte si to tak, abyste sem dorazili v době oběda. V uličkách okolo se totiž skrývá mnoho restaurací a stánků s jídlem. Jde především o fast food, ale vyberete si i z klasického občerstvení a obědových menu.

Ovšem pozor, ve Vídni je jídlo poměrně drahé a o stravování v restauraci to platí dvojnásob. Takže chcete-li ušetřit a o to více utrácet na adventních trzích, zabalte si raději pár porcí s sebou ještě z domova.

Rathaus
Zdroj foto: de.wikipedia.org                              Rathaus

Za poklady Habsburků a dalšími zajímavostmi

Vzhledem k tomu, že ta pravá vánoční atmosféra panuje na trzích až po setmění. Určitě se vyplatí ještě před rozsvícením slavnostních dekorací navštívit pár dalších skvostů Vídně. Jakmile se u sv. Štěpána naobědváte, vydejte se pomalou chůzí ke kostelu sv. Petra. Orientujete se podle jeho charakteristické věže a za pět minut budete u něj. Představuje opravdu nádhernou ukázku baroka se vším všudy.

A kam dál? Pokud se vám povedlo ušetřit za oběd, provětrejte svou peněženku v Císařské klenotnici. I když vás bude vstupné stát 12 euro, budete se moci pokochat nádhernými poklady Habsburků, z nichž mnohé se váží i k našim českým panovníkům.

Náš tip: Muzeí najdete ve Vídni spoustu. Vyhlášené je třeba to Přírodovědecké nebo Umělecko-historické. Vyplatí se však vyšetřit si na jejich prohlídku několik hodin a to se vám v adventním čase nejspíš nepodaří. Pro návštěvu muzeí proto doporučujeme samostatný výlet mimo vánoční sezónu. Mnoho turistů se totiž chce dovnitř podívat „i jenom na chvilku“ a může se snadno stát, že se u těch nejzajímavějších vitrín budete přetlačovat s rozjívenými davy.

Určitě si také alespoň letmo prohlédněte Hofburg. Jde o nádherný palácový komplex, ze všech stran obklopený zahradami. Jen ony samotné (byť zapadané sněhem) stojí za návštěvu. V budově Hofburgu pak sídlí třeba i rakouská národní knihovna atd.

Kam za vídeňskými adventními trhy? Pohlídejte si dvě lokality

Absolutní povinností každého milovníka vánočního času, je rozhodně Rathaus. V okolí vídeňské radnice je totiž koncentrace stánků největší. Ano, právě tady stojí legendární nápis Vienna, u něhož je možné se nechat zvěčnit. Fascinovat vás bude třeba i obrovské kluziště, určené pro širokou veřejnost. Začněte hrníčkem punče – ale pozor, nenechte se odradit jeho vysokou cenou. Nalévá se totiž do vratného hrnečku. Přidat si můžete, kolikrát chcete (a zálohu za hrneček už později neplatíte) a nakonec si můžete nechat tuhle nádobku jako autentický suvenýr nebo ji u jakéhokoli stánku s nápoji vrátit a zaplacenou zálohu dostanete zpět v plné výši.

Stánky se chlubí nádhernou sváteční výzdobou a bodrými prodejci. První světýlka se rozsvěcují už před setměním a pokud chcete udělat pěkné fotky, dorazte sem ideálně v tomto čase. Později bývá fotodokumentace horší.

Náš tip: pokud byste se nemohli zorientovat, hledejte na mapě Náměstí Marie Terezie. A to, že jste sem dorazili správně, poznáte snadno. V jeho centru totiž stojí obrovská socha slavné panovnice, kterou všechny ty vánoční stánky obklopují.

Jinak si nedělejte hlavu s tím, že vám cesta sem zabrala poměrně dlouhou dobu. Od Rathausu je to k vlakovému nádraží běžnou chůzí asi 30 minut. Pokud jste však ochutnali až příliš punče nebo se vám jednoduše nechce, můžete se svézt i metrem. Stačí vystoupit na stanici Volkstheatre. Na nádraží budete za pět minut (pro snaží orientaci si hlídejte směr Westbahnhof).

A rada na závěr? Určitě se vybavte teplým oblečením – rukavice, šála a čepice by měly být opravdovou povinností. Adventní Vídeň totiž umí být opravdu mrazivá. A vůbec nemusíte čekat třeba do poloviny prosince (kdy bývá nabídka vánočních trhů u nás nejintenzivnější) – ve Vídni se do toho opřou s plnou parádou už úderem prvního adventního dne!

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here