Zpět do minulosti – Skanzen modrá

0
muzeum skanzen modrá
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                     Skanzen modrá

Skanzen modrá. Dovedete si představit, že doma nemáte takové pomocníky, jako jsou například lednička, pračka, myčka a další podobné spotřebiče do domácnosti? Dříve lidé neměli nic z toho, co dnes považujeme za úplné samozřejmosti. Pokud by Vás zajímalo, jak vlastně takoví lidé žili, zajeďte se podívat do krásného města Velehrad u Uherského Hradiště, kde se Vám naskytne pohled na repliky provizorních obydlí našich předků z velké Moravy v rozlehlém přírodním skanzenu.

Můžete se těšit na sídliště, které je tvořeno palisádovým opevněním, strážnými věžemi a velkou branou. Za ní se nachází prostor plný soudobých staveb, jako například polozemnicové chaty, které můžete také srovnat se sídlem tamního velmože, nacházející se přímo v srdci skanzenu. Veškeré tyto stavby byly zkonstruovány na základě archeologických nálezů, tudíž jsou prakticky autentické a Vy můžete přímo cítit ducha minulosti v každé z nich. Budete zde obdivovat sakrální areál se slovanskými modlami, obdělaná políčka či malá prasátka, která se Vám budou prohánět pod nohama – prostě tak, jak to dříve opravdu bylo.

Co dále můžeme u skanzenu najít?

Kousek nad areálem se nachází základy velkomoravského kostelíka, jehož přesná kamenná replika byla vystavena opodál a je velice oblíbený jako místo pro svatby nejen pro jeho dobovou romantickou atmosféru, ale i pro jeho okolí, které je jako stvořené pro relaxaci a znovunabití energie.

I přes to, že skanzen je dostatečně velký a výpravný, jeho autoři stále připravují výstavbu dalších areálů a dokonce i jeho propojení s církevním okrskem kolem výše zmíněného kostelíka sv. Jana. Tohle rozšíření si také mohou dovolit díky všeobecné oblíbenosti a hojné návštěvnosti areálu již od roku 2004.

Otevřeno je zde od dubna do října a celou tuhle krásu si můžete prohlédnout za 80,-.

Návštěva skanzenu je vhodná a hlavně poučná i pro děti, které se určitě na této rozlehlé ploše vyřádí a navíc se dozví i něco o tom, jak to vlastně dříve všechno bylo, protože kdybyste jim o tom pouze povídali, tak by Vám to dnes už ani nevěřili.  Přijďte se také přesvědčit, že zde opravdu platí pojem „na skok do minulosti“ a užijte si příjemně strávené odpoledne s rodinou.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here