Skalní útes Trolltunga: Kde se nachází jedna z nejvíce navštěvovaných skalních vyhlídek? Je možné zde potkat skřítky či co je hlavním důvodem, že je místo doslova magnetem a přitahuje nespočet návštěvníků z celého světa? Jaká rarita je zde k vidění, že je takovým lákadlem pro pořízení fotky?
Norsko coby země bájných skřítků
Trolové, kdo by neznal tyto proslulé skřítky. Bájní severští skřítkové, kteří údajně doposud obývají nedostupné kouty norské přírody. Jsou prý škaredí a člověk by se jich měl bát. Alespoň tomu tak je podle strašidelných příběhů. Kdysi sever země v dávných dobách byl pokrytý ledovcem a vládla tu takřka pořád nevlídná zima. V této velmi nehostinné oblasti se zabydlel pouze jediný lidský tvor. Země, která byla obklopena jen mrazem. Osídlení země začalo pozvolna až při zlepšení klimatických podmínek. Nicméně není pravdou, že tu předtím nikdo nebyl.
Stvoření, která se nezalekla samoty, zimy a nevlídného podnebí. Lidé jim dali jméno trollové. S příchodem osadníků za nedotknutelnou přírodou bylo z jejich strany zjištěno, že tu nejsou sami, ale v opuštěných horách a lesích se skrývalo něco strašidelného. A jelikož trollové vycházejí pouze v noci, protože při dopadu slunečního paprsku na jejich tělo zkamení, což bylo dlouhou dobu záhadou pro zdejší přítomné. Skřítkové, kterým byla přisuzována škaredost a zlost, byla důvodem, proč se jich lidé báli. Podle legendy tito skřítci kradli dobytek. Pokud děti zlobily, rodiče na ně volali právě tyto skřítky.
Takřka každá legenda ovšem popisuje vzhled trollů trochu odlišně. Obecně však platí, že nahání hrůzu svým vzhledem. Pro lepší představivost se uvádí jako příklad hlavní hrdina z filmu Shrek bez zelené barvy. Na čem se legendy shodnou, že trollové jsou velcí, tlustí, mají nemotornou koordinaci pohybu. Kromě toho všeho údajně jsou špinaví a někteří pokrytí mechem. Samozřejmě mají rozcuchané vlasy, neboť se nečešou a chlupy po celém těle.
Pokud na skřítky i tak nevěříte, tak tento úkaz neboli Trolí jazyk vás dostane. Vždyť je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Norsku. Těžko říct, co je hlavním motivem, zda samotný výstup či opravdu pořízení unikátní fotografie. Při výstupu je třeba dbát na bezpečnost.

Trolltunga neboli Trolí jazyk
Trolí jazyk skutečně existuje. Jde o specificky tvarovaný skalní výčnělek nacházející se na jihozápadě Norska. Skalní útvar evokující vyplazený jazyk. Místo, které právě díky svému typickému tvaru přitahuje turisty i fotografy z celého světa. Rovněž je vyhledávaným místem těch, kteří milují adrenalinové akce a jedinečné výhledy do okolí.
Skalní útes Trolltunga je přístupný hned několika stezkami. Vyčnívá z hory ve výšce zhruba 700 metrů nad hladinou jezera Ringedalsvatnet. Nachází se kousek od obce Odda v norském kraji Hordaland. Místo, které je velmi atraktivní turistickou záležitostí. Pro zachování přírodního vzhledu vyhlídky, není zde zábradlí, pouze několik menších kovových háků.
Kromě prvního kilometru, kdy se jedná o strmé stoupání, není výstup až natolik náročný, terén zvládne bez problému i běžný turista. Samotný výšlap vám zabere ovšem více času, protože okolní krásy, úžasné výhledy na vrcholky hor, to vše zpomaluje tempo a činí nucené zastávky a vychutnání si jedinečného zážitku. Výstup na Trolí jazyk je lemován několika jezery, kamenitými útvary různých podob. Pokud vám dojdou zásoby vody či zkrátka vás přepadne pocit žízně, můžete bez problému použít vodu z ledovcových jezírek, vynikají čistou vodou bez jakéhokoliv následku.
Odměnou výšlapu je dechberoucí výhled
Úchvatný, impozantní, jedinečný. Takový se nabízí výhled. Nejlepší odměna. Výstup za to rozhodně stojí. Některým dobrodruhům a osobám vyhledávající adrenalinové zážitky nestačí jen se tu projít, ale chtějí ukázat svou odvahu. Není ovšem dobré si tu pohrávat s osudem, neboť jeden špatný krok znamená zaručenou a bolestivou smrt v podobě pádu.