Když se řekne Rumunsko, bývá Transylvánie hned první asociací. Vlad Dracula zkrátka láká do oblasti mnohem více turistů, než cokoliv jiného. Toho samozřejmě hojně využívají místní a čas od času předhodí neznalým návštěvníkům i na první pohled zajímavou vějičku, která však ve skutečnosti nemá s tímto legendárním krutovládcem vůbec nic společného. Poradíme vám, jak se nenachytat.
Transylvánie navíc není přitažlivá jen díky svému slavnému vlastníkovi, užijete si zde i množství přírodních krás, výhledů a nádherných procházek. Stačí občas odbočit z prošlapaných stezek a nehnat se bezhlavě do dalšího hradu. Nevyužít pohostinnosti místních, kterou je Transylvánie proslavená, by navíc bylo téměř trestuhodné. Vesnice vypadají jako ze středověku a není výjimkou potkat kočár, tažený koňmi nebo volně se pasoucí stáda krav.
Hrad Peles nemá s Drákulou nic společného
Patří k nejznámějším místům v oblasti a návštěvníci pak mohou být po jeho shlédnutí trochu zklamaní. Po slavném vládci tu totiž nenajdete ani stopy. Obdivovat však můžete jeho exteriéry, které jsou často přirovnávány k legendárnímu německému zámku Neuschwanstein. Stojí za to zmínit, že Peles byl původně letním sídlem Rumunských vládců a návštěvníci se dnes, stejně jako dříve například Karel I., mohou těšit z výhledů po okolí.
Svou historií klame i hrad Bran
Nenechte se zmást. I když tu najdete proslavený Drákulův trh, nabízející všechny možné i nemožné suvenýry, ve skutečnosti tu tato slavná osobnosti nikdy ani nebyla. Nelze se tomu však divit, vždyť Bran přesně zapadá do popisů Draculova sídla, tak jak je známe z nejrůznějších filmů.
Návštěvníky navíc uvítá v každém z 365 dní roku a vstupné je opravdu spíše symbolické. Tyčí se na skalnatém útesu nad okolní krajinou a tu pravou Draculovskou atmosféru zvládá dokonale. Nechybí jeho obrazy, křivolaké uličky, dobový nábytek, všudypřítomné legendy… Všechno je to však jen vějička na turisty. Neříkáme, že Bran nestojí za návštěvu, ovšem pro milovníky Drákuly toho i přes veškerou pompu nabízí poskrovnu.
Sighisoara – tam, kde se Vlad Dracula narodil
Ne, není to hrad, ale opravdu zajímavé město, byť hrad jeho centru opravdu dominuje. O vaši pozornost však rozhodně nebude usilovat jen on. Sighisoara je považována za jedno z nejzachovalejších středověkých měst na světě vůbec.
Ve středověku mělo velmi významnou pozici – bylo kulturním, obchodním i náboženským centrem celé oblasti. Na období této slávy dne upomíná např. hned devět zcela nedotčených věži z původních dvaceti, jež se dodnes nad městem tyčí díky středověkému hradu, ani zcela netknutá 930 metrů dlouhá hradní stěna.
Zalíbí se vám i nádherně dlážděné uličky, malebně vyvedené domy a mnohdy až neuvěřitelně zdobené interiéry kostelů. V létě pak za návštěvu stojí i známý středověký festival. Stačí se do města podívat poslední červencový víkend. Atmosféra středověké Transylvánie nikde jinde není hmatatelnější. Jen zde v tuto dobu počítejte s poměrně velkými davy turistů.
Vlad Dracula miloval medvědy – kde je můžete obdivovat i vy?
Možná vás to překvapí, ale setkání s touto šelmou není v Transylvánii tak výjimečné, jak by se mohlo zdát, naštěstí obvykle k němu nedochází ve volné přírodě, ale ve specializovaných centrech. Najdete je při Tusnadských lázních a u jezera Sv. Anny. Zvířata jsou bezpečně chována ve velkých výbězích, kde je můžete bez obav obdivovat skrz velká skleněná okna. Výběhy se snaží co nejvíce napodobit jejich přirozené prostředí, takže mříže apod. nečekejte.
Komentáře 1