Podnikněte výlet do Tiských stěn. Ráj pro milovníky adrenalinu, skal a pro všechny turisty a vyznavače poznávání více než jen krás přírody. Strávit zde můžete hodinu, ale také celý den. Stejně tak poznat Tiské stěny můžete prostřednictvím dvou okruhů. Co vše zde na vás čeká a jaké zajímavosti se vztahují ke zdejší lokalitě?
Při návštěvě Tiských stěn se ocitnete v městečku s náměstíčky a ulicemi. Čekají tu na vás místa, kde bydlí poštolka, krkavec, ale také zde spatříte šípkový keř, nízké borovice a další. Tiské stěny se nachází v nadmořské výšce až 613 metrů na okraji obce Tisá a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech.
Obec Tisá leží vedle skalního města už od 16. století a jméno získala dle tisů, které zde rostly v hojném množství. A tak ve znaku obce nechybí tis, kde je vyobrazen v podobě tří větviček. Ale až v 19. století sem zavítali turisté a skály se pozvolna měnily na frekventované turistické středisko, což vedlo automaticky k tomu, že se stavěly i hostince, stánky, vyznačovaly se stezky pro turisty.
Dnes si zdejší krásu užívají jak turisté, tak ale i cyklisté, lyžaři a skalní lezci. Tiské stěny přivítají ročně na tisíce nadšenců nejen horolezectví. Pokud milujete klid a méně lidí, tak se vypravte mimo sezónu či brzy ráno. A nezapomeňte na vhodnou obuv. Jen tak pro zajímavost, vypravíte se do místa, kde se natáčel proslulý film Letopisy Narnie.
Cesta do Tiských skal
Nejdříve je třeba zmínit, jak se dostanete do Tiských skal. Nejsnadnější a nejlepší je cesta vedoucí po červené turistické značce od parkoviště u kostela sv. Anny v Tisé na Skalním náměstí, kde cesta vlevo od pokladny vás přivede na začátek okruhu Malé Tiské stěny, naopak vpravo od pokladny je cesta do Velkých Tiských stěn. Ideální je propojit a absolvovat oba okruhy a to prostřednictvím naučné stezky, která je označená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem.
Malé Tiské stěny
Zde je ukryta takřka dvacítka skalních útvarů. Co na vás tady čeká? Tak například sestoupáte po kamenných schodech do soutěsky, posléze se rozšiřující ve skalní jizbu, kde si všimněte interesantního zdobení stěn. Odtud pak půjdete okolo Zpovědnice k Lesní bráně, kazatelně a Kamennému stolu. Také vás tu čekají vyhlídky, kdy se vám tak naskytne nádherný pohled na Rájecké skály a Krušné hory. Dokonce dojdete až k Bradavičnímu kameni. V závěru trasy Malými stěnami se příjemnou cestou dostanete zpět na Skalní náměstí.
Velké Tiské stěny
Tak toto je přímo ráj pro všechny, kdo milují skály a jejich kouzlo. I když návštěva zanechá v každém nezapomenutelný zážitek. První útvary, které zde spatříte, vám budou připomínat slony a chobot jednoho z nich je současně i pilířem Skalní brány. V kamenných útvarech poznáte Indického slona a Tančícího medvěda, dále zde uvidíte Skalní hrad, Hradní bránu a taktéž Herkulovy sloupy, které opravdu stojí za pozornost. A řada dalších pozoruhodností. Je třeba zde zmínit, že v tomto případě nestačí jen procházet a pohlížet pouze vpřed, ale ohlížet se i vzad, díky tomu tak budete moci zahlédnout i věž Mumie.
Některé útvary se zcela shodují s daným názvem, u jiných budete přemýšlet, porovnávat a hledat podobu. Každopádně zdejší skály, balvany, útvary, kameny vás nejen zaujmou i pobaví. Taktéž si můžete zkusit protáhnutí se mezi skalními průrvami Krejčovská ulička a Zkouška štíhlosti.
Co praví legenda o Tiských stěnách?
Během francouzské revoluce uprchl šlechtic Leduquin ze své rodné země Francie a zcela náhodou dorazil do Tiských stěn. S sebou si přinesl poklad, údajně se jednalo o rodinný poklad, jenž mezi skalami zakopal. Po jisté době si ho chtěl vzít, jenže ouha, nenašel ho, a to ho hledal dlouhá léta. A tak se stalo, že se z toho chudák celý pomátl. Aby neumřel hlady, tak zdarma sedlákům léčil dobytek. Legenda praví, že zlí skřítkové tento poklad střeží. Kdo se vydá poklad hledat, tak tomu skřítkové nasypou do kapes bludné koření a již nikdy se nedostane ven z labyrintu. Proto je vhodné se raději držet stezek, jeden nikdy neví, co se může stát.